Shadow

Dwie strony sieci

{CAPTION}
Wrzesińscy policjanci rozmawiali z młodzieżą gimnazjalną na temat zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu. W prelekcjach zostały poruszone także kwestie odpowiedzialności prawnej za tzw. cyberprzestępczość.
Zespół Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii od początku roku rozpoczął cykl spotkań z młodzieżą dotyczący zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, a w szczególności kwestii cyberprzestępczości. Zajęcia zostały przeprowadzone w Gimnazjum nr 1 we Wrześni. W prelekcjach uczestniczyło ponad 300 uczniów. „Dwie strony sieci” jest to program profilaktyczny stworzony przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Sądem Okręgowym w Poznaniu oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Przedsięwzięcie to część większego projektu pn. „Obserwatorium Zagrożeń dla Ludzi Młodych”. Partnerami wielkopolskiej policji w realizacji programu jest Bank Zachodni WBK, TVP 3 Poznań oraz Multikino.
W drodze ciągłego rozwoju technologicznego życie towarzyskie młodzieży zostało przeniesione do świata wirtualnego, w którym młodzież się najczęściej kontaktuje. Niestety, taka forma komunikacji niesie ze sobą wiele negatywnych skutków oraz konsekwencji. Często myślimy, że jakiś nieodpowiedni komentarz albo umieszczone zdjęcie innej osoby nie jest w stanie skrzywdzić. Niestety, w tzw. sieci też można realnie wyrządzić komuś krzywdę. W związku z tym wrzesińscy policjanci w trakcie przeprowadzania prelekcji z młodzieżą przedstawili główne obszary zagrożeń, jakie wynikają z niewłaściwego korzystania z Internetu. Funkcjonariusze wskazali najczęściej popełniane przestępstwa na rzecz osób nieletnich. Ponadto naświetlili, jakie konsekwencje prawne grożą osobom, które popełnią tzw. cyberprzestępczość.
Ponadto dla młodzieży gimnazjalnej jak również szóstoklasistów przewidziano atrakcyjny konkurs na komiks oraz spot o tematyce związanej z zagrożeniami w sieci. Wszystkie szkoły chętne do wzięcia udziału w konkursie proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji we Wrześni z Zespołem Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii, telefon kontaktowy 61-437-52-38. (ojw)