Shadow

Dworzec w Pierzyskach przejdzie remont…

…podobnie jak inne dworce usytuowane przy linii kolejowej między Gnieznem, a Poznaniem. Poprawi się jakość obsługi podróżnych, którzy zyskają komfortowe warunki oczekiwania na pociąg w budynkach, a nie tylko pod wiatami, jak miało to miejsce do tej pory.
PKP SA podpisały umowy na wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę szeregu dworców, w tym dworca w Pierzyskach w gminie Łubowo. Dzięki niezbędnym pracom obiekt będzie przystosowany do obsługi pasażerów z niepełnosprawnością. Obiekt powstały w 1940 roku jest objęty ochroną konserwatorską. Na tej samej linii wyremontowane zostaną także dworce w Pobiedziskach i Kobylnicy, a na stacjach Pobiedziska Letnisko i Biskupice Wielkopolskie powstaną zupełnie nowe budynki dworcowe – tzw. Innowacyjne Dworce Systemowe. – W założeniu mają być one dworcami dostępnymi dla wszystkich pasażerów, nowoczesnymi, komfortowymi i przyjaznymi środowisku – podkreśla Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP SA.
Budynki posiadają prostą formę architektoniczną. Zasadniczo składają się z wiaty, pod którą zlokalizowano dwa minipawilony mieszczące części pasażerską oraz komercyjną. Dominantą nowych budynków dworcowych jest wieża zegarowa. W części pasażerskiej będą mieściły się niewielka poczekalnia oraz ogólnodostępne toalety. Pod wiatą, na obu jej końcach, zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów. Na dachach ułożone zostaną panele fotowoltaiczne, które zasilą obiekty w prąd. Budowa nowych dworców Pobiedziska Letnisko oraz w Biskupicach Wielkopolskich to odpowiednio koszt prawie 4,5 mln złotych oraz 4,4 mln złotych. Obydwie inwestycje są finansowe ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (ak)