Shadow

Dzieje Mieszka I komiksem opowiedziane

To ma być jedna z ciekawszych serii wydawniczych polskiego komiksu. Od Mieszka – pierwszegoi legendarnego władcy Polan, który konsekwentnie, a niekiedy brutalnie budował swoją wspólnotę, rozpoczyna się saga o wczesnym średniowieczu, która przyniesie kolejne tomy rysunków z opowieściami. Jak zapowiadają twórcy komiksu, którzy przyjechali do Gniezna – komiks pokaże brutalne oblicze wczesnego średniowiecza: walki o władzę, spiski, wojny, ale także jego piękną kulturę, wiarę, dziką przyrodę, uniwersalne wartości oraz ludzi targanych gwałtownymi emocjami.
Przemek Świszcz „Graphos” i Robert Siwek „Siwy” – to współtwórcy komiksu, który kompleksowo ma opowiedzieć – w tym i w kolejnych wydaniach – o dziejach Polan, za pomocą Mieszka I. Nie braknie tu Gniezna i znanych nam wątków historycznych, ale w bardzo atrakcyjnej formie wizualnej i tekstowej możemy przemierzać ziemie podbijane przez Mieszka i razem z nim poznawać historię, która z Polską jest tak mocno związana. By opowiedzieć o wydanym już komiksie oraz planach, twórcy przyjechali 12 listopada do Gniezna z Warszawy i zaprezentowali efekty swoich długich prac w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Mieszka I. Jak przyznaje P. Świszcz, zainteresowanie ukazanym już czytelnikom komiksem przerosło oczekiwania twórców. – Chyba wstrzeliliśmy się w oczekiwania i lukę na rynku. Nie było takiego komiksu wcześniej. Oczywiście, niektóre opierały się na legendach, ale nasz opiera się jednak na kanwie historycznej – zauważa „Graphos”, który komiks narysował. Właśnie ta kanwa historyczna jest niezwykle istotna i atrakcyjna, ale by była wciągająca, musi być oparta na efektach badań naukowych. To długi etap prac nad przygotowaniem projektu.
– Trzeba czytać naprawdę dużo. I to nie o samej historii, ale kulturze materialnej czy społecznej. Dużo przecież jeszcze nie wiemy, więc trzeba dokonać jakiegoś wyboru interpretacji. Wybraliśmy chyba dobrą, bo czytelnikom się podoba. W oparciu o badania nie możemy zagwarantować, że tak to właśnie było, ale możemy zagwarantować, że czyta się to fajnie – uśmiecha się R. Siwek, odpowiedzialny w projekcie „Mieszko” za koordynację całego przedsięwzięcia.
 – Zrobiliśmy ten komiks przede wszystkim dla ludzi, czytelników, Polaków, ale i świata. Mamy pomysł, by to wydawnictwo popchnąć w świat. Sondujemy ten pomysł i odpowiedzi nas motywują i zachęcają. Odbiór jest bardzo pozytywny – cieszy się Robert Siwek „Siwy”. Niewykluczone zatem, że o Gnieźnie, Mieszku I i Polanach, dowiedzą się czytelnicy na całym świecie, a być może sukces komiksu będzie zachętą do zobrazowania go na srebrnym ekranie? Twórcy już pracują nad kontynuacją dzieła, które ukazać się ma we wrześniu 2020 roku. Oprócz samego komiksu, jego entuzjaści mogą skorzystać także z oficjalnych gadżetów, jak koszulki, czy wielkie podkładki z mapą ówczesnej Europy, kiedy toczą się losy Mieszka I. ALEKSANDER KARWOWSKI