Shadow

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W piątek, 12 kwietnia podczas uroczystych obchodów w Parku Miejskim w Gnieźnie oddano hołd i złożono wiązanki kwiatów przed pamiątkowym obeliskiem upamiętniającym policjantów powiatu gnieźnieńskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w Twerze.
W Dniu Pamięci Ofiar Katyńskich najpierw odbyła się msza św. w kościele garnizonowym. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta do Parku Miejskiego im. gen. W. Andersa, aby wziąć udział w apelu poległych, który odczytał ppor. Filip Szczypa oraz odmówiono krótką modlitwę, którą poprowadził ks. kap. M. Drabik. Starosta Piotr Gruszczyński podziękował za udział w uroczystości delegacjom, służbom mundurowym, przedstawicielom samorządów i mieszkańcom powiatu gnieźnieńskiego. – Dzisiaj padły w czasie mszy słowa, że to jest dzień refleksji, zadumy, a dla mnie przede wszystkim jest to dzień pamięci, która będzie zawsze w naszych sercach – mówił starosta P. Gruszczyński. Przewodniczący Rady Miasta Gniezna Michał Glejzer natomiast przypomniał, że w latach 1939-1941 zginęło w wyniku tej bestialskiej zbrodni najprawdopodobniej około dwudziestu dwóch tysięcy polskich obywateli, elita polskiego narodu.
Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów przez przybyłe delegacje i zapaleniem zniczy. Obchody uświetniła Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Powidza, która oddała salwę honorową, Samorządowa Orkiestra Dęta i poczty sztandarowe. Na koniec wspólnie odśpiewano Rotę. (bk)