Shadow

Dziesiątki milionów złotych na wrzesińskie drogi. Premier zatwierdził kwoty na drogi lokalne w województwie

288 milionów złotych przeznaczy Ministerstwo Infrastruktury dla wielkopolskich samorządów na realizację rządowego programu pn. Fundusz Dróg Samorządowych. Największym beneficjentem środków jest Września, która na budowę wschodniej obwodnicy miasta otrzyma 30 milionów złotych. To aż 10% całego funduszu dla województwa.
O decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, który listy z kwotami dofinansowań podpisał, poinformował wojewoda wielkopolski na budowie wrzesińskiej obwodnicy, która w listopadzie 2020 roku wyeliminuje tranzyt z centrum miasta. Miejsce ogłoszenia listy nie jest przypadkowe. To Września, która wzięła na własne barki budowę kosztownej inwestycji, otrzyma z funduszu najwięcej pieniędzy, bo aż 30 milionów złotych. To aż połowa całkowitego kosztu budowy wyczekiwanej drogi. – Bardzo się cieszę. Mam zaszczyt i czynię to z dużą satysfakcją, ogłosić tę listę dofinansowań. Pan premier Mateusz Morawiecki ostatecznie ją wczoraj zatwierdził i podpisał. Jest to już lista obowiązująca. Jest to blisko 300 milionów złotych, które trafiają do Wielkopolski w tym roku na realizację zadań na drogach gminnych i powiatowych – mówi Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. – Nigdy w historii Wielkopolski tak wielkie pieniądze nie popłynęły do samorządów w celu poprawy jakości infrastruktury drogowej. Cieszy mnie to, iż dla Wielkopolski środki te zostały dodatkowo zwiększone. Pozwoli to na budowę oraz modernizację infrastruktury drogowej, a co za tym idzie na poprawę jakości życia lokalnych mieszkańców, poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej samorządów – podkreśla.
Łącznie na liście znalazło się 56 zadań powiatowych oraz 131 gminnych. W ostatniej chwili premier dołożył do puli 16 mln złotych. Oprócz największego beneficjenta – Wrześni, środki popłyną także do innych samorządów w powiatach: wrzesińskim i gnieźnieńskim. Gmina Kiszkowo otrzyma 241 531 zł na budowę drogi w Rybieńcu; 504 584 zł popłynie do Witkowa na przebudowę drogi Wiekowo – Strzyżewo Witkowskie; 277 595 złotych przeznaczone zostanie na przebudowę ul. Kilińskiego w Pyzdrach. W tej samej miejscowości przebudowana zostanie ulica Polna, co zostanie dofinansowanie kwotą 305 084 zł. Gmina Łubowo otrzymała 529 910 zł na przebudowę drogi gminnej w Fałkowie. W Kłecku dofinansowany został remont i przebudowa ul. Cmentarnej, w kwocie 372 131 zł. Aż 70% całkowitego kosztu przebudowy drogi Gurówko – Cielimowo, otrzyma Gmina Niechanowo. To kwota 830 191 zł. W puli dla powiatów znalazły się środki dla powiatu gnieźnieńskiego, na przebudowę drogi Szczytniki Czerniejewskie – Czeluścin; przebudowę drogi od granicy powiatu, przez Kowalewo do Popowa Podleśnego. Powiat wrzesiński uzyska dofinansowanie na realizację inwestycji: budowę ciągu pieszo-rowerowego z Gutowa Małego do Grzybowa oraz na przebudowę drogi powiatowej Grzymisławice – Chwalibogowo – Osowo. ALEKSANDER KARWOWSKI