Shadow

„Fajna sztuka”, czyli wystawa obrazów seniorek

Podczas uroczystego wernisażu, który odbył się 7 października, seniorki z Klubu Senior+ zaprezentowały wystawę malarską w Pałacu w Czerniejewie.
Seniorki zaprosiły tego dnia swoich bliskich, przyjaciół oraz gości do świata kolorów i wyobraźni, gdzie nie wszystko jest oczywiste, ale to, co namalowane wyraża duszę każdej z artystek – ich pragnienia i marzenia. W ubiegłym roku, dawkę humoru dostarczyli seniorzy z Gminy Czerniejewo, podczas spektaklu teatralnego „Jak Pan może, Panie Inspektorze?”, a tym razem Klub Senior+ w Czerniejewie zorganizował uroczysty wernisaż obrazów w wykonaniu „złotej trzynastki seniorek”: Grażyny Bączyk, Grażyny Goliwąs, Lucyny Gawrych, Aleksandry Gronowskiej,  Teresy Kachniarz, Małgorzaty Konieczki, Jadwigi Manikowskiej, Danieli Nowak, Grażyny Nowickiej,  Jadwigi Pacholskiej, Janiny Ratajczyk, Felicji Ulatowskiej i Danuty Urbaniak. Obrazy powstały podczas tegorocznych zajęć plastycznych w Klubie Senior+ pod kierunkiem magistra sztuki, Henryki Tomczak. Sztuka zaprezentowana przez seniorki jest niezwykła, przepełniona doświadczeniem i mądrością, niesamowitą radością życia oraz ciepłem. Tego wieczoru, w Pałacu w Czerniejewie można było zobaczyć kobiety, które żyją całą sobą, mają rozległe zainteresowania, spełniają się rodzinnie, ale także  znalazły swoją przestrzeń, postawiły w końcu na siebie. Zapytane o to, co daje im tworzenie „fajnej sztuki” odpowiedziały, że dzięki sztuce odpoczywają i relaksują się, odnajdują spokój, którego tak brakuje w dzisiejszym świecie, uczą się cierpliwości.
Obrazy w wykonaniu seniorek przedstawiały zarówno krajobrazy, martwą naturę, jak również barwne abstrakcje i tonowane akty. Każda z pań odnalazła podczas zajęć malarskich swoją technikę tworzenia: od szkicu ołówkiem, poprzez malowanie pastelami, aż po farby akrylowe i akwarele. Wernisaż uświetnił koncert w wykonaniu Moniki Nowickiej, wokalistki pochodzącej z urokliwego Czerniejewa wraz z muzykami (saksofon jazzowy, kontrabas, pianino, perkusja). Do utworów muzycznych zatańczyła Klaudia Strzelczyk – tancerka baletowa, która zaprezentowała choreografię tańca współczesnego. Organizatorzy podziękowali za wsparcie finansowe i organizacyjne firmom oraz instytucjom z regionu, a szczególnie gospodarzom: Agnieszce Pacholskiej i Marinowi Kwiatkowskiemu za możliwość organizacji wystawy w tak wyjątkowych wnętrzach.
Katarzyna Balicka Fot. Krzysztof Chomicz