Shadow

Fantasmagoria nie zrobiła sobie przerwy, czyli podsumowanie akcji online

Z powodów wiadomych i oczywistych, w tym roku tradycyjny, kochany przez wielu młodych gnieźnian Konwent Fantastyki Fantasmagoria w Gnieźnie nie mógł się odbyć. Klub Fantastyki Fantasmagoria pełen chęci i energii do pracy zdecydował się zamiast tego zaproponować swoim sympatykom cykl działań online, który pozwolił im nie tylko spędzić czas w kreatywny i ciekawy sposób, ale także umożliwił spotkanie z innymi ludźmi o podobnych zainteresowaniach.
 Od lutego do maja Klub Fantastyki Fantasmagoria wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury zrealizował więc sześć wydarzeń, o różnym zasięgu, tematyce i korzystając z różnych kanałów cyfrowej komunikacji. „Anime naszym okiem”, czyli panel dyskusyjny na klubowym Discordzie odbył się 6 lutego, trwał aż 3 i pół godziny, a przewinęło się przez niego ponad 30 słuchaczy. Panel ten ma ponad pięcioletnią tradycję i jest jednym ze sztandarowych punktów gnieźnieńskiego konwentu, nie można było więc dopuścić, by się w ogóle nie odbył. Okazało się, że miniony rok był obfity w dobre produkcje anime i było z czego wybierać i – co najważniejsze – nad czym dyskutować. „Konkurs disneyowski” odbył się 27 lutego także na Discordzie. Wzięło w nim udział 11 uczestników dopingowanych przez wiernych kibiców. Pytania różniły się trudnością i tylko od szczęścia zależało, czy trzeba było wymienić ilość sióstr syrenki Ariel, czy podać wzrost Ralpha Demolki. Zwycięzcom nagrody (bony do sklepu z prasą oraz książki) wysłano oczywiście pocztą. Pierwszy w historii Gniezna Konkurs Cosplay Online odbył się 13 marca. Zgłosiło się aż 55 cosplayerów z całej Polski, a do konkursu głównego zakwalifikowano 12 zawodników w każdej z trzech głównych kategorii. Sam pokaz konkursowych strojów można było zobaczyć na żywo na fanpejdżu Fantasmagorii na FB. Prowadzący zapowiedzieli każdego cosplayera, a widzowie mogli potem obejrzeć przysłany przez niego filmik lub fotografię. Po pokazie, zarówno zawodnicy, jak i widzowie, mogli spotkać się z sędziami na klubowym Discordzie, by porozmawiać o werdykcie oraz wrażeniach. „Ryjówka – konkurs wiedzy wszechgeekowej online” odbył się 10 kwietnia na platformie myQuiz. W rywalizacji wzięło udział aż 23 zawodników, którzy zmierzyli się z 50 pytaniami z szeroko rozumianej popkultury. Do pięciorga najlepszych powędrowały pocztą atrakcyjne nagrody: planszówki i niespodzianki. Wydarzenie zrealizowano we współpracy z „Ryjówka – Blog Wszechkulturowy”. „Perełki polskiego rynku mangowego” to panel, który 25 kwietnia przyciągnął kilkunastu słuchaczy na klubowego Discorda. Zarówno koneserzy dobrej mangi, jak i osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tym medium mogły się z niego dowiedzieć, jakie japońskie komiksy wydane w Polsce to tytuły może mniej popularne, ale o ogromnych walorach artystycznych, zahaczające o istotne i często poważne tematy dotykające każdego z nas.
 Ostatnim punktem cyklu online była prelekcja „Najdziwniejsze pomysły starego i nowego kanonu Star Wars”, którą na Discordzie wygłosiła Magda „Cathia” Kozłowska. Dziewiątego maja kilkunastu uczestników mogło się pośmiać słuchając przeglądu najcudaczniejszych pomysłów autorów i scenarzystów spod znaku „odległej galaktyki”. Sama prelegentka, znana stałym bywalcom Konwentu Fantastyki Fantasmagoria, poprowadziła także dyskusję po panelu, która także zgromadziła swoich amatorów. Działacze Fantasmagorii po raz kolejny udowodnili, że nic nie powstrzyma ich przed wspólnymi spotkaniami (chociażby online) oraz organizowaniem imprez dla innych. Warto też dodać, że wspomniane wydarzenia przeplatane były wieloma mniejszymi dyskusjami i akcjami na klubowym Discordzie. Cały czas sprawnie funkcjonuje też Instagram, grupa i fanpejdż na FB. Organizatorzy liczą jednak, że już w czerwcu uda się im spotkać z gnieźnianami (i nie tylko!) na pierwszych fantastycznych akcjach w plenerze. Klub pragnie także złożyć uprzejme podziękowania Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za pomoc w organizacji cyklu wydarzeń online! (oak)
 Fot. Made by Dobrochna