Shadow

Fantastyczna Fantasmagoria już po raz jedenasty

Jeśli ktoś miał obawy, że przenosiny jedynego gnieźnieńskiego konwentu fantastyki z MOK w nowe przestrzenie II LO obniżą jego jakość, ten szybko musiał je rozwiać. W tym roku Fantasmagoria to 1100 gości i ponad 100 wydarzeń w zaledwie 3 dni. Impreza po raz kolejny zaskoczyła swoją różnorodnością i świetną atmosferą, a wymuszona zmiana lokalizacji konwentu okazała się strzałem w dziesiątkę i szansą na zaoferowanie większej ilości atrakcji.
Dotychczasową „siedzibą” Konwentu Fantastyki Fantasmagoria, jednego z największych tego typu przedsięwzięć w tej części Polski, były od lat wnętrza Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Jednak w tym roku organizatorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem – przenosinami tej dużej imprezy w nową przestrzeń. Miejski Ośrodek Kultury szykuje się do gruntownej przebudowy i remontu, stąd potrzeba znalezienia nowego centrum wydarzeń z dziedziny fantastyki. Tu z pomocą pospieszyło II Liceum Ogólnokształcące, które mieści się przy tej samej ulicy co dotychczasowa siedziba konwentu. Pozwoliło to logistycznie niewiele zmienić, a nawet rozszerzyć program wydarzenia, bowiem sale lekcyjne liceum dają więcej przestrzeni. Jak co roku na początku lutego Gniezno zaroiło się od kolorowo i fantazyjnie ubranych ludzi. To oczywiście miłośnicy cosplay, czyli niezwykle pieczołowicie odtworzonych strojów i makijaży, które upodabniają ich do ulubionych postaci anime czy mangi.
W tym roku jurorami 5. Konkursu Cosplay byli Ako, Yumikasa Photography oraz Mechaniczny Kot, których wspierała Paulina Lewandowska z MOK. Nagrodę za najlepszy, własnoręcznie wykonany strój zdobyła Daria Wróblewska (Darima Cosplay) z Konina za wcielenie się w postać Taroutachi z gry Touken Ranbu. W panelach dyskusyjnych ponownie do Gniezna zawitała czołówka twórców literackich – Dominika i Marek Oramus, Witold Jabłoński, Jacek Inglot oraz Marcin Podlewski. Wygłosili oni liczne prelekcje oraz uczestniczyli w dyskusjach na tematy związane nie tylko z fantastyką, ale również kulturą i historią w ogólności.
Jedyny taki konwent
Jak konwent to i gry wszelakie, np. karciane, ale nie zabrakło także LARP (ang. live action role-playing), czyli zabawy polegającej na improwizacji, grze i sztuce. Uczestnicy takiej rozgrywki dostają do odegrania przydzieloną rolę, która zazwyczaj kończy się bitwą na broń bezpieczną. Podobnie jak w ubiegłym roku, mocną stroną Fantasmagorii były sale tematyczne pod znakiem słynnej serii Star Wars. W pierwszej można było zobaczyć niezwykłe prace Krzysztofa Wilczyńskiego, który własnoręcznie buduje dioramy, modele statków oraz droidów ze świata Gwiezdnych Wojen. Tuż obok stacjonowali przedstawiciele Polish Garrison 501st Legion oraz Rebel Legion Eagle Base, którzy prowadzili warsztaty i minigry. Gnieźnieński konwent to także stoiska z gadżetami i wiele, wiele sal tematycznych z szerokiego spektrum fantastyki. Co warte podkreślenia, nie dość, że impreza jest bezpłatna, to jeszcze organizatorzy oferują także salę noclegową z prysznicami w hali sportowej SP2, czy atrakcje takie jak zwiedzanie miasta i salę relaksu. To pozwala przyjechać do Gniezna entuzjastom fantastyki z całego kraju na całe trzy dni trwania Fantasmagorii i próżno szukać takich darmowych „bonusów” na innych tego typu imprezach. Jak zwykle licznie przybyła publiczność zachwalała rodzinną atmosferę wydarzenia, co jest jego znakiem jakości w całej Polsce.
Organizatorzy z gnieźnieńskiego stowarzyszenia Fantasmagoria, to grupa przyjaciół, którą od lat licznie i chętnie wspierają wolontariusze (w tym roku ponad 50). O ogromnej pracy, którą włożyli w organizację imprezy wszyscy wspierający konwent świadczy choćby to, że jak obliczył Wiktor Koliński z Fantasmagorii, przez 3 dni imprezy przeszedł sam ponad 50 km między wszystkimi wydarzeniami, pilnując by impreza miała wysoką jakość.Organizatorzy konwentu, czyli Klub Fantastyki Fantasmagoria, Miejski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie serdecznie dziękują wszystkim instytucjom oraz osobom prywatnym, które przyczyniły się do sukcesu tego wydarzenia. Szczególne podziękowania należą się sponsorom: Drukarni Majorczyk, Pizzerii Okey, Dobremu Browarowi oraz firmom Elpos, Inter-Paco, Wigu Wigu Wiguu, Cosplay Manager oraz Genius Creations.
Konwent przygotowali: Arkadiusz Kukawa, Bartek Gruszczyński, Robert Guziałek, Aleksander Jagiellicz, Łukasz Kaczmarek, Magda Gronek, Adrian Jagiellicz, Piotr Dudek, Justyna Czechowska Mateusz Wierzbicki, Kasia Wierzbicka, Adam Komosa, Adam Antuszewicz, Aleksandra Radziejewska, Błażej Adamski, Klaudia Komosińska, Mateusz Sójka, Magdalena Hoffmann, Sara Szutarska, Anna Jabczyńska, Tomasz Antosik, Anna Tubacka oraz Wiktor Koliński, a także ponad pięćdziesięciu wolontariuszy i pomocnych osób o wielkich sercach. (oak)