Shadow

Fantastyczna Fantasmagoria, rusza już po raz jedenasty!

Mimo że po raz pierwszy, największy w regionie konwent fantastyki, zmuszony jest do zmiany siedziby imprezy, to wcale nie zostanie uszczuplona jego jakość. Co więcej – organizatorzy zapowiadają jeszcze więcej atrakcji niż w poprzednich edycjach, a prawdziwym rarytasem będą spotkania z gośćmi literackimi, m.in. Jackiem Inglotem czy Dominiką i Markiem Oramusami.
Trzy dni wrażeń, bezpłatne wejście, ponad sto punktów programu i… całodobowe wydarzenia. To jedno z bardziej lubianych spotkań entuzjastów fantastyki w Polsce, które nie jest oparte na założeniach komercyjnych (niezmienna idea: fani dla fanów), w dodatku jako jedyne oferujące wszystkich przybyłym do Gniezna darmowe noclegi. Po raz 11. rusza konwent Fantasmagoria, a przygotowuje go aż 40 wolontariuszy i 20 członków gnieźnieńskiego stowarzyszenia o tej samej nazwie. Ci co przyzwyczaili się w latach ubiegłych, że konwent jest już nierozerwalnie związany z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie, muszą w tym roku wziąć na to małą i niedaleką poprawkę, bowiem wyjątkowo Fantasmagoria będzie mieć swoją bazę w II Liceum Ogólnokształcącym, mieszczącym się niemal po sąsiedzku z ośrodkiem. – Na ul. Łubieńskiego mamy już poszczególne pomieszczenia na pewnym etapie pozamykane z racji przygotowania obiektu do kapitalnego remontu – tłumaczy wyjątkową zmianę, Dariusz Pilak, dyrektor MOK. – Dziękujemy dyrekcji szkoły za życzliwość i otwartość, by gdy pojawił się ten temat, to od razu aprobata ze strony społeczności szkoły była ogromna– podkreśla.
Mimo zmiany siedziby imprezy, nie zmienią się jej podstawowe założenia. – Konwent jest darmowy i jest to taki jedyny trzydniowy konwent w Polsce, gdzie uczestnicy nie płacą za wejście i w dodatku mają darmowy nocleg – wyróżnia Wiktor Koliński, organizator konwentu. Nie zmieni się obszerność i różnorodność programu, bowiem liczy on ponad sto wydarzeń, w tym niektóre będą trwać także w nocy. Centrum imprezy będzie sala prelekcyjna, gdzie będą miały miejsce spotkania z zaproszonymi pisarzami. – To taka sala, do której zapraszam wszystkich gnieźnian, nie tylko fanów fantastyki, bo tam będą prelekcje na tematy różnorakie. Będzie poruszana słowiańskość, zagadnienia kosmosu, nauki, kultury i popkultury. Każdy tu znajdzie coś dla siebie – zachęca W. Koliński. Nie zabraknie warsztatów, konkursów i strefy anime (japońskiego komiksu). Nie można zabraknąć także wielkiego pokoju różnych gier. W tym roku kusić będą dwa pokoje serii Star Wars, m.in. z diorami, modelami statków oraz droidów z Gwiezdnych Wojen, które wystawi ich konstruktor, Krzysztof Wilczyński. Obok zaprezentują się przedstawiciele Polish Garrison 501st Legion i Rebel Legion Eagle Base. Tam zobaczymy wielką kolekcję gadżetów z tego filmowego uniwersum.
Zadowolenia z możliwości goszczenia fanów fantastyki z całego kraju, nie kryje Róża Grabowska, dyrektor szkoły. Będzie to także element promocyjny, bowiem popularna „Dąbrówka” obchodzi stulecie istnienia. – Dla naszych uczniów to rzecz istotna, bowiem poznawanie przez nich różnego rodzaju kultur i przekazów, jest ogromnie ważne. Wejście w świat fantastyki i gier, jest dla ucznia czymś codziennym, a ta część kultury, dociera do nich najszybciej – zauważa. Nie było też zaskoczeniem, że uczniowie chcą poczuć się prawdziwymi gospodarzami w swojej szkole, stąd licznie zgłosili się jako wolontariusze do obsługi imprezy. W tym roku po raz pierwszy współorganizować konwent będzie Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i ona przygotuje część literacką imprezy. – Ten blok literacki w tym roku jest bardzo bogaty – przyznaje Piotr Wiśniewski, dyrektor miejskiej książnicy. Zwraca tu uwagę na tzw. starą gwardię fandomu, czyli Jacka Inglota, Witolda Jabłońskiego i Dominiki i Marka Oramusów. – Marek jest dla mnie nauczycielem czytania fantastyki razem z Maciejem Parowski, już niestety, nie żyjącym. Mam w domu jeszcze pierwsze wydanie „Sennych zwycięzców” z 1982 roku i nie omieszkam poprosić mistrza o autograf – śmieje się dyrektor. Grono literatów uzupełni przedstawiciel młodszego pokolenia – Marcin Podlewski. Dla najmłodszych biblioteka przygotuje specjalne warsztaty, podczas których dzieci poszukają alternatywnych zakończeń popularnych bajek.
Impreza potrwa od 7 do 9 lutego. Start już w najbliższy piątek o godzinie 17. ALEKSANDER KARWOWSKI