Shadow

Feliks Nowowiejski zagości w Gnieźnie niemal przez cały rok


Gnieźnianie obdarowani zostaną w tym roku specjalnymi muzycznymi wydarzeniami. Spaja je nazwisko i twórczość jednego z naszych największych kompozytorów – Feliksa Nowowiejskiego. Niemal do końca roku pojawiać się będą w przestrzeni miejskiej wydarzenia muzyczne przywracające dla szerszego ogółu jego twórczość muzyczną, a całość wydarzenia jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Choć oficjalnym rokiem Feliksa Nowowiejskiego był rok ubiegły (przypadała wówczas 70. rocznica śmierci mistrza), to także rok 2017 jest odbiciem kolejnej rocznicy związanej z kompozytorem – mija 140 lat od jego narodzin. Aby pamięć o Nowowiejskim ciągle pulsowała w świadomości rodaków Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaproponował szersze poznanie jego twórczości. Jednak by do tego doszło, musi ona wyjść z sal koncertowych i filharmonii, stąd program „Nowowiejski 2017”. W jego ramach znajdują się imprezy i warsztaty mające na celu nie tylko przybliżenie jego osoby i historii ciekawych czasów w których żył, ale także odkurzenia jego wizerunku, zdjęcia z jego barków pomnika twórcy muzyki do „Roty”. Projekt wspólnie stworzony przez Piotra Wiśniewskiego z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie oraz Miejski Ośrodek Kultury pn. „Nowowiejski na propsie!” uznany został za niezwykle ciekawy i otrzymał dofinansowanie ze środków ministerialnych. – Od dłuższego czasu po głowie chodził mi pomysł, by przestrzeń miejską ożywić muzyką kameralną – mówi o jednej z podstaw pomysłu Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – Szukaliśmy więc możliwości wsparcia dla takiej idei. Obowiązkiem miasta Gniezna jest także edukowanie mieszkańców, nie chodzi tu tylko o muzykę rozrywkową, ale także poważną, w tym przyjemną i łatwą. Podróżując po Europie widziałem, jak w przestrzeni miejskiej odbywały się koncerty, czy to organizowane czy improwizowane z muzyką poważną – zauważa i dodaje jaką rolę może odgrywać taka akcja muzyczna. – Dziś obserwuje się, jak od tej muzyki się odchodzi, warto zatem tę muzykę wnieść w przestrzeń miejską – podkreśla.
Całość „Nowowiejskiego na propsie!” będzie posiadać dwa wymiary: edukacyjny i koncertowy, z czego ten drugi będzie zawierał bardzo lokalne wątki. Od maja do listopada odbywać się będą warsztaty muzyczno-plastyczne pt. „Legenda Bałtyku”, do których proszone będą dzieci w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej. – Chcemy od najmłodszych lat edukować i zbliżać to młode pokolenie do muzyki. Jeśli na tym etapie tego nie zrobimy, to później nie liczmy na to, że w dorosłym życiu podniesie się standard korzystania z usług kultury i sztuki jeśli, chodzi o nasz kraj – mówi o etapie edukacyjnym programu Dariusz Pilak, dyrektor MOK. Zajęcia poprowadzi Dominika Sochacka – Drzewiecka, które zapowiadają miks doznać sensorycznych. Z muzyką Nowowiejskiego w tle dzieci doznają plastyki ruchu, działań manualnych, ale także gry na instrumentach muzycznych i śpiewu. Dzięki powyższym formom zabawy dzieci będą miały szansę poznać nazywanie świata poprzez muzykę. Łącznie warsztatów będzie 80 godzin, a weźmie w nich udział nawet 1600 dzieci. Zapisy szkolnych lub przedszkolnych grup już trwają.
Drugi wymiar dni Nowowiejskiego w Gnieźnie to zapowiadające się ekscytująco koncerty. Ten etap obchodów będzie przygotowywać Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie, który za sprawą swojego patrona Feliksa Nowowiejskiego właśnie, wyjdzie do mieszkańców Gniezna ze specjalną ofertą muzycznych uciech. – Szkoła, którą mam zaszczyt kierować, od lat 70. nosi imię tego kompozytora i z naszymi uczniami będziemy podejmować tegoroczne działania – mówi Rafał Stańczak, dyrektor placówki edukacyjnej. – Jakbyśmy się zapytali kogoś na ulicy o Nowowiejskiego, to jeżeliby w ogóle coś wiedział, to wspomniałby „Rotę”, ale kompozytor to nie tylko „Rota”; jest twórcą różnych form kreślonych różnymi instrumentami, był organizatorem życia muzycznego w Poznaniu i okolicy w czasie, kiedy był związany z Wielkopolską – mówi dyrektor, który cieszy się i nie kryje dumy, że do Gniezna wracają absolwenci szkoły, którzy po opuszczeniu jej murów zbudowali wspaniałe kariery muzyczne i dziś już jako pedagodzy i nauczyciele zaprezentują się w Gnieźnie; będą to dr Agnieszka Kosmecka z Akademii Muzycznej w Poznaniu,prof. Katarzyna Stroińska oraz związani zawodowo z ZPSM w Gnieźnie dr Szymon Musioł, prodziekan wydziału wokalnego AM w Poznaniu i Ryszard Superczyński. Pierwszy koncert w ramach programu odbędzie się 31 maja w auli ZPSM w Gnieźnie, w czasie którego usłyszymy pieśni Nowowiejskiego, ale także Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki; 4 czerwca w ramach 29. Koncertu Katedralnego wybrzmi koncert organowy zaaranżowany na chór i kameralne zespoły smyczkowe, a w mury katedry muzyka organowa powróci także 25 czerwca. Chętni skosztowania muzyki poważnej w plenerze będą zadowoleni z koncertu na gnieźnieńskim rynku, tam 23 lipca zagoszczą wokaliści Akademii Muzycznej i Teatru Wielkiego w Poznaniu, a zaprezentują pieśni autorstwa Nowowiejskiego, Chopina i Moniuszki. Jesienią w ramach podsumowania projektu odbędą się dwa koncerty w auli „medyka” przy ulicy Mieszka I – 26 października Anna Nowacka, sopran Teatru Wielkiego w Poznaniu wykona program złożony z pieśni Nowowiejskiego, Moniuszki i Karłowicza, a 18 listopada wydarzenie niezwykłe, gdyż aulę wypełnią aranżacje jazzowe i klasyczne pod kierunkiem prof. Katarzyny Stroińskiej, a ich tematem przewodnim będzie oczywiście Feliks Nowowiejski. Melomani już mogą zacierać ręce, a chętni poznania wszystkich wydarzeń w ramach obchodów Roku Nowowiejskiego w Polsce mogą zajrzeć na stronę Instytutu Muzyki i Tańca www.imit.org.pl
ALEKSANDER KARWOWSKI