Shadow

Festiwal Młodych Talentów

W maju po raz kolejny w ramach projektu edukacyjnego pn. „Festiwal Młodych Talentów” odbyły się: IX Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy, IX Ogólnopolski Konkurs Gramatyczno – Ortograficzny i VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Czerniejewie. Patronat honorowy nad projektem objął Wielkopolski Kurator Oświaty.
Ogólnopolskie konkursy stały się nieodzowną tradycją kultywowaną przez czerniejewską placówkę, na stałe wpisały się w harmonogram imprez szkolnych, a – co chyba najważniejsze – nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem. W tym roku koordynatorem całego przedsięwzięcia były nauczycielki: Anita Kasperczak i Beata Buczkowska. W środę, 16 maja w dworku „Bażantarnia” na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego odbyła się finałowa uroczystość IX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, natomiast 22 maja w pałacu miał miejsce IX Ogólnopolski Konkurs Gramatyczno – Ortograficzny oraz podsumowanie VI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego. Nadrzędnym celem wszystkich konkursów było szerzenie idei patrona szkoły w Czerniejewie, czyli dbanie o piękno i poprawność ojczystego języka, zarówno w mowie jak i w piśmie, rozbudzanie uczuć patriotycznych oraz wrażliwości artystycznej i estetycznej. Adresatami konkursów byli uczniowie klas IV – VI, kl. VII szkoły podstawowej i II – III gimnazjum z rejonu całej Polski.
W konkursie krasomówczym wzięło udział 25 uczestników, wśród których obecni byli uczniowie: Społecznej Szkoły nr 1w Poznaniu, Szkoły Podstawowej w Czerniejewie, Szkoły Podstawowej w Żydowie, Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie, Zespołu Szkół w Brzezinach, Szkoły Podstawowej Milenium w Popowie Kościelnym, Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi nr 3 w Lesznie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Gimnazjum Dwujęzycznego w Śremie, Szkoły Podstawowej nr 3 w Wągrowcu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Gnieźnie. Reprezentanci klas IV-VI szkoły podstawowej mieli za zadanie przygotować temat związany z treścią dowolnych baśni i legend. Zadaniem uczniów klas VII i gimnazjalnych było przygotowanie i zaprezentowanie autorskiego tekstu o tematyce związanej z turystyką, krajoznawstwem i historią naszego kraju lub regionu. W kategorii szkół podstawowych klas IV-VI pierwsze miejsce zdobyła Nadia Kwiatkowska reprezentująca Szkołę Podstawową nr 6 w Kwidzynie, drugie miejsce zdobyły Maja Krzeszkowska,  reprezentująca Szkołę Podstawową nr 6 w Kwidzynie i Konstancja Gnarowska, reprezentująca Społeczną Szkołę Podstawową nr 1 w Poznaniu, natomiast trzecie miejsce zdobyła Aleksandra Leńska, Zespół Szkół w Brzezinach. W kategorii klas VII szkół podstawowych i klas gimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Dardas, reprezentująca Szkołę Podstawową w Czerniejewie, drugie miejsce zdobyły Olimpia Ogrodowicz, reprezentująca Szkołę Podstawową nr 3, w Wągrowcu i Paulina Wiertelak, reprezentująca Zespół Szkół w Brzezinach, a trzecie miejsce zdobyli Agata Eitner i Kacper Marczewski – oboje z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Gimnazjum Dwujęzyczne w Śremie. Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Borowiak z Zespołu Szkół w Brzezinach i Roksana Wolek ze Szkoły Podstawowej w Czerniejewie
W konkursie gramatyczno-ortograficznym wzięło udział 42 uczestników, wśród których obecni byli uczniowie: Społecznej Szkoły nr 1w Poznaniu, Szkoły Podstawowej w Czerniejewie, Szkoły Podstawowej w Żydowie, Szkoły Podstawowej Milenium w Popowie Kościelnym, Szkoły Podstawowej nr 10 w Gnieźnie, Szkoły Podstawowej nr 12 w Gnieźnie, Szkoły Podstawowej nr 3 w Swarzędzu, Szkoły Podstawowej nr 2 im. K. Makuszyńskiego w Legionowie, Szkoły Podstawowej w Mieleszynie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Gnieźnie, Gimnazjum w Cegłowie, Akademickiego Gimnazjum Milenium w Gnieźnie, Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie, Gimnazjum nr 10 w Gnieźnie, Gimnazjum nr 5 w Legionowie i Szkoły Podstawowej nr 12 w Koninie. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej części należało rozwiązać test ortograficzny, który miał na celu wyłonić ośmioro najlepszych uczestników, zarówno ze szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Uczestnicy, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu, zmierzyli się z pytaniami w quizie finałowym. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Maria Dąbkowska z SP nr 12 w Gnieźnie, drugie miejsce – Marta Wewior ze Szkoły Podstawowej Milenium w Popowie Kościelnym, trzecie – Aleksandra Karpińska z SP nr 10 w Gnieźnie. W kategorii gimnazjum pierwsze miejsce należało do Joanny Bąk z SP nr 12 w Koninie, drugie miejsce zajął Kacper Bobowicz z Gimnazjum nr 5 w Legionowie, a miejsce trzecie – Maja Czubała z Gimnazjum Dwujęzycznego w Śremie.
Równolegle z obydwoma konkursami odbył się także VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, którego istotą było wykonanie pracy plastycznej pt. „Czerniejewo – miejsce urodzin ks. Onufrego Kopczyńskiego”. Do tegorocznej edycji wpłynęło 47 prac. Biorąc pod uwagę walory estetyczne pracy, trud włożony w jej wykonanie, dobór technik plastycznych oraz zgodność pracy z tematyką konkursu komisja nagrodziła i wyróżniła następujących uczestników: w kategorii szkół podstawowych Wiktorię Dardas z SP w Czerniejewie (I miejsce), Ewę Błasiak z SP w Czerniejewie (II) i Hannę Gronostaj z SP w Czerniejewie (III), a w kategorii gimnazjum: Ewelinę Krasnowską z Gimnazjum Dwujęzycznego w Śremie (I), Annę Oksiak z SP w Czerniejewie (II) i Amelię Banaszak z SP nr 3 w Lesznie (III). Wyróżnienie otrzymała Alicja Kropaczewska z SP w Czerniejewie. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom oraz instytucjom za wsparcie finansowe i rzeczowe całego projektu. (o/ks)
Fot. Szkoła Podstawowa w Czerniejewie