Shadow

Festyn polsko-ukraiński w Czerniejewie

W niedzielę, 24 kwietnia na terenie szkoły w Żydowie mieszkańcy gminy Czerniejewo wraz z gośćmi z Ukrainy tłumnie uczestniczyli w festynie integracyjnym zainicjowanym przez księdza proboszcza Parafii w Żydowie i Szkołę Podstawową w Żydowie. Przedsięwzięciu patronował Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo. Festyn nieprzypadkowo zbiegł się z terminem prawosławnej Wielkanocy, a jego ideą była przede wszystkim integracja, która w fantastyczny sposób zaowocowała nie tylko wspólną konferansjerką, śpiewami, ale też polsko-ukraińskimi potrawami i wypiekami, wśród których królowały: barszcz ukraiński, pierogi i paska (rodzaj pieczywa) stanowiąca nieodłączny element wielkanocnego stołu w Ukrainie.
Na uczestników festynu czekało dużo atrakcji, a rozpoczęły je występy wokalno i taneczne przedszkolaków i uczniów z Żydowa. Ogromną radość sprawiły uczestnikom, szczególnie tym młodszym, dmuchane zamki, malunki na twarzach, wata cukrowa oraz popcorn. Wielką frajdą okazało się podziwianie z bliska kucyków i runda motocyklistów na swoich wspaniałych maszynach oraz możliwość obejrzenia od środka wozu strażackiego i policyjnego. Dużym powodzeniem cieszyły się różnorodne rozgrywki sportowe z nagrodami i pokazy strażackie. Była także szansa opanować sposób tworzenia misiów z ręczników i uczestniczyć w harcerskich zabawach. W trakcie całego festynu wszyscy uczestnicy mogli do woli częstować się i oceniać smak przygotowanych potraw i ciast, szczególnie tych ukraińskich oraz napić się kawy i herbaty. Była również okazja zjedzenia kiełbasy prosto z ogniska.
Niedzielne atrakcje zakończył wzruszający moment odśpiewania hymnów narodowych Polski i Ukrainy oraz wypuszczenie w niebo balonów w barwach narodowych obu krajów. Podczas festynu gesty solidarności z narodem ukraińskim i wzajemna sympatia były widoczne na każdym kroku. To pokazuje, że mieszkańcy gminy Czerniejewa potrafią wykorzystać czas, w którym przyszło im żyć obok siebie. Sukces tego przedsięwzięcia zawdzięcza się przede wszystkim inicjatywie oraz wielkiemu zaangażowaniu organizatorów – księdza proboszcza i Szkoły Podstawowej w Żydowie. Organizatorzy festynu dziękują za pomoc i zaangażowanie sponsorom, instytucjom, organizacjom, osobom prywatnym oraz gościom z Ukrainy, którzy zechcieli wspomóc urządzenie polsko-ukraińskiego festynu. (obk)