Shadow

Filmy o prawach człowieka ponownie w Gnieźnie

Największy objazdowy festiwal filmowy traktujący o prawach człowieka – Watch Docs, ponownie zawitał do Gniezna. Organizowane od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka wydarzenie, pokazuje trudne zmagania ludzkości w niezmiennej walce o swoje prawa do lepszego i bezpiecznego życia.
Gniezno znalazło się wśród 30 miast w Polsce, do których zawitał objazdowy festiwal filmowy Watch Docs, w trakcie którego prezentowane są filmy dokumentalne traktujące o prawach człowieka. – Cały festiwal szeroko pokazuje problem poszanowania praw człowieka – mówił podczas inauguracji trzydniowego wydarzenia Paweł Bartkowiak, organizator gnieźnieńskiego odcinka festiwalu. – Mogliśmy wybierać z filmów mówiących o wielu tematach, jak propaganda, wojna, prawa kobiet czy konfliktu na Ukrainie. Już to pokazuje, że problemów na świecie jest mnóstwo. My sięgamy na początek po problem medialnej propagandy prezentowanej za pomocą konfliktu iracko-irańskiego, gdzie rola tej propagandy była ogromna – dodaje. Film „Mocniejsze od kul” rozpoczął festiwal 18 kwietnia w Klubie Muzycznym Młyn. Obraz w reżyserii Maryam Ebrahimi to wstrząsający portret fotoreportera, który na usługach rządu Chomeiniego fotografował bojowników, którzy w samobójczej walce próbowali zdobyć iracką Basrę. Jego tragiczne fotografie służyły propagandzie tworzenia z żołnierzy męczenników. Dopiero pewne załamanie otworzyło oczy bohatera i ukazało mu bezmiar bezsensu całego konfliktu i obnażyło, do jakiej roli został zaprzęgnięty. Po filmie odbyła się dyskusja, w której udział wzięli dziennikarze – Jarek Mixer Mikołajczyk oraz Tomasz Sosnowski, który w swojej karierze był korespondentem wojennym w Iraku i opowiadał o medialnej propagandzie widzianej własnymi oczami. – Ta rozmowa ma pokazać, czy świat mediów żyje jeszcze tak, jak ukazano to w prezentowanym filmie, czy już żyjemy w świecie postprawdy, gdzie media tradycyjne nie odgrywają już takiej roli, a rządzić zaczyna internet i nowe media – zauważa P. Bartkowiak.
Festiwal zakończy pokaz filmu „Kambodżańska Wiosna” z 2017 roku w reżyserii Chrisa Kelly’ego. Spotkanie z dziełem odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury 24 kwietnia o godzinie 18. ALEKSANDER KARWOWSKI