Shadow

Finał obchodów 30. rocznicy śmierci Klemensa Waberskiego, ulubionego muzyka pokoleń gnieźnian

Waberski to historia muzyki i kultury Gniezna od czasów tuż powojennych. To on został wybrany na patrona Miejskiego Ośrodka Kultury. W rok rocznicy jego śmierci pracownicy placówki przypominali w czasie licznych wydarzeń postać naszego mistrza gry na fortepianie i kompozytora. Wkrótce, 22 maja finałowy koncert cyklu wydarzeń.
Od września ubiegłego roku przed Starym Ratuszem stoi ławka Klemensa Waberskiego. Wybitny gnieźnianin pozostał w pamięci wielu gnieźnian, których uczył gry na instrumentach muzycznych, stroił im pianina, ale także komponował utwory muzyczne, w tym także dla gnieźnieńskiego teatru. Przez ponad pół roku społeczność MOK wspominała postać swojego patrona. Teraz czas na podsumowanie i finał serii wydarzeń. – Dziś czcimy jego pamięć i stąd otwarty apel do mieszkańców Gniezna, którzy mają być może pamiątki po Klemensie Waberskim, na przykład zapisy nutowe czy zdjęcia. Jesteśmy otwarci na tego typu sytuacje. Chcemy się z nimi zapoznać. Szukaliśmy już śladów jego twórczości w wielu archiwach. Komponował dla naszego teatru, ale też przed wojną dla Polskiego Radia do słuchowisk. Ta jego twórczość była szeroka, stąd popularyzujemy ją w całym mieście – mówi Dariusz Pilak, dyrektor MOK.
Jednym z punktów obchodów rocznicy była zbiórka datków na renowację niszczejącego nagrobka artysty, który mieści się na cmentarzu parafialnym św. Wawrzyńca. Tu pomoc zaoferował Jan Wesołowski ze Stowarzyszenia Absolwentów I LO, który taką kwestę na ten cel przeprowadził. – To był znakomity gnieźnianin, znany wielu pokoleniom. Kiedy mieszkałem przy ul. Roosevelta, to on mieszkał tuż kawałek za mną. Codziennie go spotykałem, kiedy szedł z tą swoją nieodłączną aktówką, w której było wszystko co mu potrzebne. Niestety, grób jego i jego małżonki jest dziś przechylony, a płyta nagrobna jest pęknięta. Dzięki blisko 8 tysiącom złotych zebranych w czasie kwesty (co jest naszym absolutnym rekordem), nagrobek zostanie rozebrany, oczyszczony i w części położona zostanie nowa płyta. Mamy nadzieję, że w czerwcu praca już zostanie ukończona – nie kryje nadziei.
Finałem obchodów rocznicowych będzie uroczysty koncert; 22 maja, o godzinie 18 na dziedzińcu Starego Ratusza (wejście od ul. Rzeźnickiej) wystąpią dla gnieźnian wokalista Julian Kuczyński oraz pianista Jacek Szwaja, którzy przyjęli propozycję interpretacji utworów Klemensa Waberskiego korzystając z archiwalnych rękopisów, udostępnionych im przez Zenonę Golc. – Serdecznie zapraszamy, aby poznać utwory Klemensa Waberskiego jeszcze raz, ciesząc się twórczością patrona MOK – zaprasza Dominika Sochacka-Drzewiecka ze Starego Ratusza. Wstęp na koncert jest wolny. (ak)