Shadow

Fotograficzny Stary Ratusz. Październik miesiącem malowania światłem

Zajęcia dla najmłodszych, wykłady, warsztaty i historia – m.in. takie atrakcje czekają na wszystkich miłośników zdjęć i opisywania świata za pomocą światła, którzy zaglądać będą w październiku do Starego Ratusza. Niemal przez cały miesiąc, poszczególne sale obiektu, prezentować będą atrakcje związane ze sztuką i radością tworzenia zdjęć.
O kolejnych atrakcjach na obecny miesiąc opowiedziano na konferencji prasowej. Tym razem gnieźnianie zaglądający do wnętrz Starego Ratusza będą mogli przyjrzeć się sobie przez szkło fotograficznych obiektywów i dowiedzieć się więcej o sztuce wpuszczania do wnętrza aparatu światła i tworzenia za jego udziałem pięknych zdjęć. Oferta jest bardzo szeroka. – Bo zapraszamy dzieci, młodzież, osoby dorosłe, jak i amatorów fotografii i profesjonalistów – zapowiada Marta Pacak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Pierwsza fotograficzna oferta skierowana jest do najmłodszych gnieźnian wraz z ich opiekunami. 7, 14, 21 i 28 października (każdy poniedziałek), zawsze o godzinie 17, odbywać się będą zajęcia z cyklu „Fotografia Malucha”. – Mogłoby się wydawać, że fotografia to nie jest temat dla dzieci w wieku 4-10 lat. Jednak postanowiliśmy zmierzyć się z tym wyzwaniem i kilka propozycji warsztatowych przygotować – mówi Marta Karalus – Kuszczak ze Starego Ratusza. – Razem z dziećmi poznamy różne aparaty fotograficzne i „popstrykamy” nimi zdjęcia oraz stworzymy z nich minigalerię – dodaje. Na zajęcie obowiązują zapisy drogą elektroniczną (e-mail oraz facebook).
Natomiast w środę, 9 października, większość sal Starego Ratusza opanuje największa grupa fotograficzna w Gnieźnie – „Fotograficzny Młyn”, której przewodzi dziennikarz i fotograf Piotr Robakowski. Tego dnia, w godzinach 18-21, będzie można przy okazji spotkania z fotografami i zdjęciami ich autorstwa poznać wszelkie zakamarki odnowionego obiektu o dużej historii. – Jesteśmy grupą nieformalnie zrzeszonych ludzi, która od ponad dwóch lat działa w Klubie Muzycznym „Młyn” – przedstawia swój projekt P. Robakowski. – W sali na parterze zaprezentujemy przegląd prac naszych uczestników. Później będzie można nas znaleźć w czterech kolejnych salach ratusza. Zaprezentujemy sprzęty, na których pracujemy; opowiemy o tym jak fotografować i czym fotografować; do czego służą aparaty, obiektywy oraz opowiemy o fotografii lotniczej, tworzonej za pomocą drona. Zbudujemy także studio fotograficzne ze specjalnym oświetleniem. Obsługiwać je będzie trzech naszych fotografów. Nie zabraknie opowieści o fotografii reportażowej i ślubnej – zachęca fotograf. Całości wydarzenia będzie towarzyszyć rozpiska godzinowa z podziałem na poszczególne sale, by ułatwić tego dnia odwiedzającym Stary Ratusz poruszanie się po obiekcie.
O fotografii w czasach powstania wielkopolskiego opowie 10 października, o godzinie 10, specjalny gość – dr Michał Krzyżaniak z Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Jego wystąpienie w Domu Powstańca Wielkopolskiego będzie poświęcone wydarzeniom w Wielkopolsce zapoczątkowanym wybuchem powstania wielkopolskiego 27 grudnia 1918 r., które doczekały się bogatej dokumentacji ikonograficznej. Liczni fotografowie, zarówno cywilni jak i wojskowi, utrwalali na kliszach ważne wydarzenia zarówno oficjalne, jak i wojskowe na obszarze całej Wielkopolski. Będzie to także dobra okazja to porozmawiania o fotografiach pieczołowicie chowanych w naszych domowych albumach. – Co jakiś czas, przychodzą do nas mieszkańcy, którzy przynoszą fotografie czy pamiątki po powstańcach wielkopolskich, którzy należeli do ich rodzin. Chcemy połączyć ten wykład właśnie z takim spotkaniem. Zapraszamy mieszkańców do podzielenia się swoimi zdjęciami, wspomnieniami i rodzinnymi historiami z powstania – zaprasza Marta Karalus – Kuszczak.
Działania Starego Ratusza w październiku uzupełnią także kolejne zajęcia z sensoplastyki, czyli akcja pn. „Wszystkie ruchy dozwolone”. Sensoplastyka wpływa na stymulację wszystkich zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu, smaku. Edukacja plastyczna od pierwszych chwil życia wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej, tym łatwiej nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszystkie procesy analizy i syntezy w umyśle, zarówno małego dziecka jak i osób dorosłych. – Tym razem będzie dużo artykułów spożywczych, które oczywiście, będzie można kosztować. Ale nie o jedzenie tu tylko chodzi, a o zrobienie czegoś fajnego i sensownego. Zapraszamy dzieci od 6 miesiąca życia do 4 roku wraz z ich opiekunami – zaprasza Dominika Sochacka – Drzewiecka, prowadząca zajęcia. Na to wydarzenie obowiązują zapisy, a będzie mieć miejsce 13 października (niedziela) o g. 11. ALEKSANDER KARWOWSKI