Shadow

Fundusze Europejskie: powstaną ścieżki rowerowe w Gnieźnie oraz w gminach Łubowo i Czerniejewo

Umowy na łączną kwotę ponad 3 mln złotych podpisał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, z włodarzami trzech samorządów powiatu gnieźnieńskiego. Dzięki środkom unijnym powstanie nowa infrastruktura rowerowa, która zwiększy nie tylko bezpieczeństwo osób poruszających się jednośladami, ale też poprawi komfort ich jazdy.
Wszystkie trzy dofinansowania rowerowych inwestycji pochodzą ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, czyli mówiąc prościej – środków unijnych przeznaczonych do rozdysponowania w naszym regionie. – Tymi realizacjami dążymy do stworzenia bezpiecznego, a co ważne zeroemisyjnego podróżowania Wielkopolan do pracy czy szkoły z wykorzystaniem roweru – podkreślił podczas uroczystego podpisania umów marszałek Marek Woźniak. – Zostawiając rower na specjalnie dedykowanym parkingu „Bike&Ride”, podróżujący mogą dalej skorzystać z innych form komunikacji zbiorowej – pociągu czy autobusu. Pojawia się też tutaj bardzo ważny aspekt zdrowotny – dodaje. Lokalne wielkopolskie samorządy od dłuższego czasu silnie rozwijają wsparcie komunikacji rowerowej w całej siatce możliwych połączeń między miastami i wsiami. Ostatnio podobne umowy podpisano z władzami Chodzieży, Gołańczy, Wągrowca, Rawicza, Krzemieniewa, Czempinia, Śremu, Swarzędza, Kuślina ,Opalenicy, Wolsztyna czy Czerwonaka.
Największą kwotę dofinansowania otrzymało miasto Gniezno. Tutaj dzięki ponad milionowi złotych z unijnych środków powstanie jeszcze w tym roku droga rowerowa o długości 1145 metrów w ciągu ulicy Gdańskiej. Połączy ona rondo im. Kaczmarskiego (przy Galerii Gniezno) z rondem Winiary. W ramach planowanej trasy rowerowej zostanie wykonana droga dla rowerów i ciąg pieszo-rowerowy o nawierzchni z betonu asfaltowego. Ponadto wykonany zostanie chodnik, zjazdy i zatoka autobusowa o nawierzchni z kostki betonowej. Zadanie obejmuje również wykonanie oznakowania pionowego i poziomego oraz doświetlenie jednego przejścia dla pieszych z przejazdem rowerowym. To zadanie to nie koniec zmian w ulepszeniu możliwości komunikacyjnych rowerzystów między Winiarami, a centrum miasta. Również w tym roku powstanie dalsza część tej trasy: od ronda Winiary aż do Wiaduktu Solidarności. Miasto Gniezno przygotowuje także zmianę organizacji ruchu na samym wiadukcie, gdzie dopuszczony będzie ruch rowerowy na chodniku. Następnie na ul. Żwirki i Wigury zrealizowany zostanie projekt pasów rowerowych prowadzących aż do ul. Roosevelta, gdzie także mają powstać takie pasy.
Gmina Łubowo przymierza się do budowy drogi rowerowej prowadzącej od trasy Gniezno-Poznań do wsi Dziekanowice. To ważny element dostępu do lokalnej turystyki. Obecnie w Dziekanowicach powstaje nowa siedziba Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Po drodze znajduje się także Wielkopolski Park Etnograficzny. Sama ścieżka będzie mieć ponad 1300 metrów i zakończy swój bieg przy świetlicy wiejskiej. „Ścieżka będzie oświetlona oraz odpowiednio oznakowana. Przewidziano montaż pętli indukcyjnej, służącej do zliczania ilości rowerzystów korzystających ze ścieżki, zadbano o osoby ze szczególnymi potrzebami, stosując rozwiązania im przyjazne” – informuje Urząd Gminy Łubowo. Tutaj dofinansowanie zadania wartego łącznie 1 115 181,58 zł wyniosło 947 904,34 zł. Podobnie jak w przypadku Gniezna, inwestycja w Dziekanowicach będzie miała kontynuację. W najbliższym czasie Gmina Łubowo planuje przebudować infrastrukturę drogową wraz z zapleczem turystycznym w pobliżu nowego budynku Muzeum na Lednicy. Po wybudowaniu nowej drogi, prowadzącej do tzw. Małego Skansenu, na bazie istniejącej obecnie drogi powstanie ciąg pieszo-jezdny, a równolegle do niego ścieżka turystyczno – edukacyjna prowadząca od Wielkopolskiego Parku Etnograficznego aż do przeprawy promowej na Lednicę. W wielu miejscach ścieżka będzie przebiegała w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej jeziora.
Kwotę 1 045 746,65 zł dofinansowania otrzymała także Gmina Czerniejewo. Tutaj, w miejscowości Pawłowo wybudowana zostanie ścieżka rowerowa o nawierzchni z kostki betonowej bezfazowej. Całkowita długość odcinka projektowanej ścieżki wynosi 1,53 km. Oświetlać ją będzie 18 lamp w technologii LED. Wykonana zostanie też wiata rowerowa z 12 stanowiskami parkingowymi. ALEKSANDER KARWOWSKI