Shadow

Gdzie to kultura polityczna? – pyta opozycja. Spór o to, kto powinien kontrolować pracę burmistrza

Po śmierci dotychczasowego przewodniczącego Komisji Rewizyjnej we wrzesińskim samorządzie, opozycja zaapelowała, by na to stanowisko powołać kogoś z jej grona. – To wyraz kultury politycznej i dojrzałości demokracji, do której powinniśmy dążyć – zwracał uwagę opozycyjny radny Staniszewski.
Pod koniec stycznia zmarł Ryszard Szwajca, dotychczasowy przewodniczący Komisji Rewizyjnej we wrzesińskiej Radzie Miejskiej. Należał on do koalicji mającej większość w samorządzie, jako członek Unii Wrześnian (komitet wyborczy burmistrza Tomasza Kałużnego). W obliczu potrzeby wybrania nowego przewodniczącego, opozycyjny Projekt Września zaapelował, by to radny z opozycji przewodniczył tej kontrolnej komisji. – Zgłaszam Bogumiła Kwiatkowskiego. To aktywny radny, który za każdym razem jest aktywny na sesjach Rady Miejskiej i w komisjach. Ukończył finanse i rachunkowość przedsiębiorstw. Wcześniej zasiadał w Radzie Powiatu, co podkreśla jego merytoryczne przygotowanie. Stałą praktyką w wielu samorządach, w tym w powiecie wrzesińskim, jest to, że przewodniczącym komisji rewizyjnej jest radny niepochodzący z ugrupowania, które ma większość w radzie. I tak też powinno być w naszej gminie i mieście – zwrócił uwagę Damian Staniszewski z Projektu Września. Dodał, że podobna praktyka jest stosowana w Sejmie i Senacie. – Nie jest tak, że rządząca partia ma wszystkich przewodniczących. Mają ich też inne ugrupowania. To wyraz kultury politycznej i dojrzałości demokracji, do której powinniśmy dążyć – dodał radny. Zauważył, że tym mocniej powinno się demokrację wspierać, patrząc na to, co się dzieje obecnie w świecie i w Polsce.
Jednak chwilę wcześniej, przewodniczący rady Bogdan Nowak, na to stanowisko zaproponował radnego Macieja Szelągiewicza (koalicyjna Unia Wrześnian), co już wskazywało na to, że opozycja na wsłuchanie się w jej apel szans nie ma. Głosowanie tylko to potwierdziło. Na Szelągowicza zagłosowało 13 radnych (4 przeciw, 3 się wstrzymało) i został on uchwałą Rady Miejskiej Wrześni nowym przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. – Gratuluję, ale jednocześnie współczuję. To bardzo odpowiedzialna funkcja, wymagająca poświęcenia i dużo dodatkowego czasu. Przed radnym duże wyzwanie -podsumował przewodniczący rady. (ak)