Shadow

Gmina Czerniejewo zaprasza na dożynki

W niedzielę, 20 sierpnia tuż po godzinie 12 z dziedzińca przed pałacem w Czerniejewie wyruszy barwny korowód. Tym akcentem w gminie Czerniejewo rozpoczną się gminno – parafialne dożynki, których kulminacyjne wydarzenia w tym roku odbywać się będą w Żydowie. Tu zwyczajowo, obok tradycji i obrzędu, na mieszkańców i przyjezdnych gości czekać będzie mnóstwo atrakcji.
Barwny korowód, złożony np. z władz gminy i delegacji wieńcowych poszczególnych sołectw, przejedzie bryczkami na tereny Centrum Rekreacyjno – Sportowego w Żydowie, gdzie punktualnie o godzinie 14 odbędzie się dziękczynna msza święta, a następnie tradycyjny obrządek dożynkowy. Następnie, w ramach programu artystycznego, wystąpią zespoły: Wiwaty z Pobiedzisk, Żydowianki oraz Ramzes. Zwieńczeniem wspólnego świętowania będzie zabawa taneczna, której zakończenie zaplanowano o północy. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dodatkowe, w bogatej ofercie znalazły się np. wystawa starych i nowoczesnych maszyn rolniczych, degustacja produktów regionalnych, zawody z nagrodami dla dzieci i dorosłych, loteria fantowa, a także darmowe atrakcje dla najmłodszych. Tego dnia w Żydowie odbędzie się również podsumowanie i wręczenie nagród w konkursie na najładniejszą zagrodę dożynkową w gminie, organizowanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo. Zgodnie z tradycją wybrano również starostowie dożynek, którymi w tym roku zostali: Leszek Wędzikowski i Renata Bogucka. Leszek Wędzikowski wraz z żoną Anną mieszkają w miejscowości Kąpiel. Są małżeństwem od 11 lat. Mają dwójkę dzieci. Prowadzą gospodarstwo rolne, gospodarując na gruntach własnych o łącznej powierzchni 62,5 ha. Główny kierunek produkcji to produkcja roślinna. Park maszynowy w gospodarstwie rolnym wyposażony jest we wszystkie niezbędne maszyny i urządzenia rolnicze. Posiada własną nowo wybudowaną przechowalnię warzyw. Gospodarstwo charakteryzuje się dużą efektywnością produkcji. Produkcja roślinna w przeważającej większości przeznaczana jest na sprzedaż. Myśląc o przyszłości państwo Wędzikowscy prowadzą swoje gospodarstwo zgodnie z wytycznymi i pod stałą kontrolą jednostek doradczych i specjalistycznych.
Renata Bogucka wraz z mężem Tomaszem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 60 ha w malowniczej miejscowości Nidom. Mąż pani Renaty przejął gospodarstwo od swojego ojca 32 lata temu. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, posiada nowoczesny park maszynowy. Gospodarstwo państwa Boguckich ukierunkowane jest na uprawę gruntów rolnych, na których uprawiany jest rzepak, pszenica, buraki i kukurydza. Pani Renata jest osobą niezwykle pracowitą i skromną. Jej dom zawsze stoi dla wszystkich otworem, dla każdego ma miłe słowo, dobrą radę i ciepły uśmiech. Największą jej radością jest trójka dzieci w wieku od 10 do 21 lat. Pani Renata działa również prężnie w Czerniejewskim Kole Kobiet Aktywnych. Pod koniec lipca Tadeusz Szymanek, burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo oraz Łucja Nowak – sołtys Żydowa odwiedzili starostów tegorocznych dożynek, dziękując za przyjęcie zaszczytnych obowiązków reprezentowania rolników podczas gminnych uroczystości święta plonów. (ks)