Shadow

Gmina Łubowo zaprasza na dożynki

Tegoroczne dożynki Gminy Łubowo odbędą się w niedzielę, 29 sierpnia na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach i rozpoczną się mszą św. o godzinie 14.30 przed zabytkowym, drewnianym kościołem na terenie tego Parku (tzw. Duży Skansen). Starostami dożynek będą Szymon Pluta i Kamilla Pietrzak.
W dalszej części uroczystości, około godziny 17, na zlokalizowanej nieopodal „dużej scenie” wystąpi Zespół Regionalny im. Jana Jędrola „Regle” z Poronina. Przewidziano stoiska regionalne oraz Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łubowo, a także występ dzieci z Centrum Kultury Gminy Łubowo. Nie zabraknie także pokazów lotniczych w wykonaniu grupy akrobacyjnej Orlen Żelazny. Obchody Święta Plonów potrwają do godziny 19. Natomiast 11 sierpnia odbyło się uroczyste wręczenie nominacji dożynkowych, gdzie zaszczytną funkcję Starostów Dożynek Gminnych 2021roku pełnić będą Szymon Pluta oraz Kamilla Pietrzak. Przekazania pamiątkowych listów dokonali: wójt Andrzej Łozowski wraz z przewodniczącym Rady Gminy Łubowo Mirosławem Nowakiem.
Szymon Pluta, wspólnie z małżonką oraz rodzicami i teściami prowadzi dwa gospodarstwa rolne w miejscowościach Baranowo, gmina Łubowo oraz w Biskupicach, powiat gnieźnieński, gmina Kłecko. Łączna powierzchnia obydwu gospodarstw wynosi 95 ha. Gospodarstwa wyspecjalizowane są w produkcji roślinnej. W strukturze zasiewów dominującą rolę pełnią zboża, a w szczególności 30 ha kukurydzy, a poza tym pszenica, jęczmień ozimy, rzepak, pszenżyto, zboża paszowe, buraki cukrowe oraz trzoda chlewna. Pan Szymon należy do 5. pokolenia na gospodarstwie. Szymon Pluta jest ojcem dwójki dzieci. Jak sam twierdzi, wolny czas najchętniej lubi spędzać z rodziną, a oprócz tego wraz z małżonką uwielbia wycieczki rowerowe po terenie gminy Łubowo.
Kamilla Pietrzak wraz z mężem prowadzi liczące 73 ha gospodarstwo rolne w miejscowości Rzegnowo, gmina Łubowo. Ukierunkowane jest ono głównie na produkcję bydła opasowego. Warto zaznaczyć, że małżonkowie zbudowali gospodarstwo własnymi siłami od podstaw stawiając krok po kroku halę magazynową, oborę i budynki gospodarcze. W strukturze zasiewów znajdują się kukurydza, buraki cukrowe, pszenica i pszenżyto. Kamilla Pietrzak jest matką trójki dzieci. Największą jej pasją jest pieczenie ciast, a w szczególności tortów. (obk)