Shadow

Gnieźnianie nie zawiedli i tłumnie wzięli udział w Narodowym Czytaniu

Już po raz piąty Gniezno wzięło udział w Narodowym Czytaniu – akcji popularyzatorskiej, mającej na celu zachęcenie Polaków na powrót do czytania – w tym szczególnie ważnych dla tożsamości narodowej – książek. Spośród 10 nowel polskich, które wybrała prezydencka para – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda – patroni wydarzenia, gnieźnieńskie organizacje i stowarzyszenia wyróżniły „Katarynkę” autorstwa Bolesława Prusa. W tym roku, wydarzenie zwarło w szeregi sporo organizacji oraz przybrało wymiar szczególny, gdyż zwróciło uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych.
Akcja Narodowe Czytanie, co roku gości w Gnieźnie dzięki Publicznej Bibliotece Pedagogicznej. To tam przed 5 laty postanowiono koordynować akcję na terenie miasta i regionu. Co roku organizatorzy zabierają czytelników w różne miejsca, kojarzące się z omawianą w danym czasie literaturą. W tym roku było jednak inaczej. – W tym roku zaproszone do czytania zostały osoby niepełnosprawne, a centrum wydarzenia to Stary Ratusz oraz jego okolice. Musi być głośno, gdyż zaprosiliśmy dwoje akordeonistów – mówi Urszula Łomnicka, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”, jednego z partnerów wydarzenia. Pierwszy fragment noweli Bolesława Prusa został przeczytany przed Starym Ratuszem. Recytacji dokonał Michał Frydrych, aktor gnieźnieńskiej sceny teatralnej, a dziś instruktor w Centrum Aktywności Społecznej „Largo”. – Do czytania zostały zaproszone różne organizacje, instytucje i szkoły, ale co dla nas bardzo ważne, czytają dla nas osoby z niepełnosprawnościami. W końcu bohaterką „Katarynki” jest osoba niewidoma – mówi Katarzyna Wilczkowska, dyrektorka Publicznej Biblioteki Pedagogicznej. – Chcieliśmy pokazać, że odbiór literatury może być różny, gdyż można czytać przy pomocy oczu, dłoni czy językiem migowym – opowiada. Na zebranych czekała niespodzianka. Uczestnicy wydarzenia zostali poproszeni i przewiązanie oczu szarfami. – Po to, by wczuć się w bohaterkę noweli – uściśla.
W organizację Narodowego Czytania włączyło się aktywnie CAS „Largo”, które działa pod auspicjami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. – Cieszę się, że Largo zostało do tego przedsięwzięcia włączone. Kto jak kto, ale osoby pracujące z osobami z niepełnosprawnościami i znające to środowisko, wiedzą, że warto je pokazać jako silne duchem i mające bogatą wrażliwość oraz chcące uczestniczyć w życiu społecznym – mówi Elżbieta Pilarczyk, dyrektor PCPR. – Tekst „Katarynki” prowokuje do myślenia i zastanowienia, pokazuje świat dziewczynki niewidzącej, która jest wrażliwa na dźwięki. Dostrzega to, czego my, widzący czasem nie zauważamy – podkreśla. Po raz pierwszy do gnieźnieńskiego wycinka Narodowego Czytania, dołączają trzy miejskie instytucje: Urząd Miejski w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, z czego radości nie kryje dyrektor tej ostatniej, Piotr Wiśniewski. – Dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tej akcji, która jednoczy wszystkie książnice gnieźnieńskie. Nie wiem czy Bolesław Chrobry umiał czytać, ale podejrzewam, że wspierał prace skrybów, bo wiedział, że pismo to władza, a umiejętność czytania i pisania to jest siła – mówi. (ak)
Fot. Urząd Miejski w Gnieźnie