Każda rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego to dla gnieźnian ważne święto. Nie inaczej było i w tym roku. 103 lata po rozpoczęciu tego zwycięskiego zrywu mieszkańcy Pierwszej Stolicy wziąć mogli udział w uroczystościach, warsztatach oraz obejrzeć specjalnie przygotowane filmiki.
Prezydent Gniezna Tomasz Budasz, 27 grudnia z grupą uczniów z gnieźnieńskich szkół podstawowych zapalił znicze na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra i Pawła. Przez cały dzień było można było również zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego, w którym z okazji rocznicy została powiększona dotychczasowa, znajdująca się tam ekspozycja. Wzbogaciły ją kolejne plansze poświęcone „Kobietom w Powstaniu Wielkopolskim”. Także tam odbyły się warsztaty składania modeli pojazdów z czasów Powstania Wielkopolskiego. Na miejskich kanałach w mediach społecznościowych została też opublikowana nagrana wcześniej rozmowa pod hasłem „Służyli Niepodległej” z udziałem Waldemara Kiełbowskiego oraz Wojciecha Jędraszewskiego.
Natomiast 28 grudnia, w rocznicę wybuchu powstania w Gnieźnie, miejsce miały miejskie obchody. W kościele św. Piotra i Pawła odbyła się msza św., a w samo południe oficjalne uroczystości na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra i Pawła. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń oraz parlamentarzyści złożyli wtedy kwiaty i oddali cześć poległym herosom. Podobnie jak dzień wcześniej, można było też zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego. Zaprezentowano dwa spektakle teatru Kamishibai pt. „Powstańcza opowieść”, a po nich zorganizowano warsztaty plastyczne. Przed Starym Ratuszem odbyło się także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych razem z Garwolińskim Teatrem Muzycznym „Od czapy”. Tego dnia na miejskich kanałach w mediach społecznościowych został ponadto opublikowany film „103 słowa do Powstańca”. Zarówno 27 jak i 28 grudnia w miejskich autobusach i przed Starym Ratuszem emitowano patriotyczne audycje z udziałem najmłodszych mieszkańców Gniezna, a budynki użyteczności publicznej zostały podświetlone w ramach w programu „Nasze Powstanie WielkoPOLSKIE”. (inf. prasowa)
Fot. Gniezno.eu