Shadow

Gnieźnieński „Klub Dyskusji o Książce” rośnie w siłę

Najstarszy klub czytelniczy, działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, z miesiąca na miesiąc rośnie w siłę – liczy już prawie 20 osób. Klub Dyskusji i Książce, który od trzynastu lat prowadzi bibliotekarka Magdalena Karpińska, jest swego rodzaju czytelniczym fenomenem na mapie miasta, a nawet regionu. Klub ma otwartą formułę, a na comiesięcznych spotkaniach wokół polecanych przez członków i członkinie lektur spotyka się już blisko dwadzieścia osób. Na minionym, lutowym spotkaniu klubowiczki i klubowicze rozmawiali o książce Johna Horgana „Koniec nauki”.
Tytuł jest wynikiem rozmów autora z wybranymi naukowcami uznawanymi w latach 90. (kiedy powstawało dzieło) za znaczących w świecie nauki. Poznajemy największe teorie nauk takich, jak: fizyka, kosmologia, biologia, nauki społeczne, neurobiologia oraz nauka o chaosie i ich stan u schyłku XX wieku. Dowiadujemy się, że epokę wielkich odkryć naukowych, które zmieniłby obraz współczesnej nauki mamy już za sobą. Autor określa ją mianem schyłkowej i wskazuje, że obecnie mamy do czynienia bardziej z dywagacjami i przypuszczeniami snutymi teoretycznie, niż z badaniami naukowymi popartymi wynikami.
Ta diagnoza nauki nie znalazła zwolenników wśród dyskutujących o pozycji. Wskazywano, że nie można przewidzieć w jakim kierunku rozwija się nauka, dlatego nie można też określić jej końca. Ostatnie lata zdominowane przez media społecznościowe bardzo zmieniły obraz nauki – nikt tego nie przewidział. Zarzucano także Horganowi, iż nie docenił wkładu nauk społecznych i jej wpływu w rozwój nauki. Rozmowa rozgrzewała uczestników przez półtorej godziny – można więc uznać, że pozycja dostarczyła dobrego materiału do rozważań. Sam tytuł polecamy uwadze miłośników nauki, ale i tym, którzy mają umysł otwarty na pytania i wątpliwości stawiane od wieków. Czy istnieje teoria wszystkiego? Czy nauka jest najważniejszym z zadań ludzkości? Co zechcą badać inteligentne maszyny?
Kolejne spotkanie dotyczyć będzie najnowszej powieści Richarda Flanagana „Żywe morze snów na jawie”. Zainteresowanych Klub zapraszam w ostatni wtorek miesiąca – 28 marca o godzinie 18 do Biblioteki Publicznej przy ul. Staszica 12a. (inf. prasowa)