Shadow

Gnieźnieńskie muzeum w całej Polsce

Aby poznać historię pierwszych Piastów, nie trzeba koniecznie udawać się w podróż do Gniezna. Muzeum Początków Państwa Polskiego dla tych, którzy nie zdążyli przybyć do jego siedziby w czasie, gdy wystawiane były tutaj wystawy czasowe, mogą nadrobić zaległości jeszcze w tym roku. To nie lada gratka dla złaknionych historii, którym jej nasycenie zniweczyła pandemia koronawirusa i zamknięcie muzeum na kilka miesięcy. Wystawy, które w tym czasie zakończyły się – wyruszyły w Polskę i tam cieszą się dużą popularnością.
Od 15 lipca wystawę „Piast TOTAL WAR” współtworzoną przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zobaczyć można w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy w województwie lubuskim. – U nas wystawa czynna była od 20 października 2019 do 21 czerwca tego roku. Cieszyła się sporym zainteresowaniem. Do kwietnia, kiedy musieliśmy czasowo zamknąć muzeum, obejrzało ją ponad 20 tysięcy osób – informuje dr Michał Bogacki, dyrektor gnieźnieńskiego muzeum. Tu jednak pojawił się niespodziewany problem. – Niestety, w kwietniu i maju – miesiącach, gdy odwiedza nas najwięcej zwiedzających – nikt nie mógł jej zobaczyć na żywo. Ale w zamian za to w internecie można było uczestniczyć w wideooprowadzaniu po tej wystawie. Do dziś obejrzało łącznie ponad 10 tysięcy osób – zauważa i podkreśla, że niezwykle popularne dziś w świecie wideooprowadzanie po muzeach, MPPP zaczęło jeszcze w 2017 roku jako jedno z pierwszych. – Mamy nadzieję, że świdnicka odsłona naszej wystawy będzie miała więcej szczęścia – będzie czynna nieprzerwanie, zgodnie z planem, do końca tego roku – nie kryje nadziei dyrektor.
Natomiast wystawa „Uwaga Historia! Odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza w Polsce”, jedzie na wyspę Wolin. To tam, w miejscu gdzie od 1993 r. odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów (jedna z największych na świecie imprez, w których uczestniczą odtwórcy wczesnego średniowiecza z całego świata), będzie przypominać historię tego typu wydarzeń. Można ją oglądać od 28 lipca do końca października w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego. Z kolei opowieść o kulturze muzycznej doby wczesnego średniowiecza będzie można wysłuchać i zobaczyć w Pabianicach. – Zorganizowanie takiej wystawy ponownie w innym miejscu jest również poważnym przedsięwzięciem. Na naszych wystawach prezentowane są zabytki z różnych części kraju, a nawet z zagranicy. Musimy więc zwracać się ponownie o ich wypożyczenie, a często nawet dobierać inne eksponaty. Również aranżacje czasami ulegają zmianom, bowiem każdorazowo projektujemy je do wnętrz, w których eksponowana jest dana wystawa – mówi Magdalena Robaszkiewicz, kuratorka wystawy pt. „Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego”. Wystawa potrwa od 19 września 2020 r. do końca marca 2021 r. w Muzeum Miasta Pabianic.
Po Polsce jeżdżą także trzy mniejsze wystawy tzw. mobilne, które MPPP przygotowuje z uczniami gnieźnieńskiego I Liceum: „Chrzest 966”, „Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich” oraz „Legenda o piastowskiej Matce Królów”. Przygotowano je tak, by mogły być pokazywane w domach kultury, szkołach i innych miejscach w mniejszych miejscowościach. – To bardzo miłe, że zgłaszają się do nas inne muzea czy szkoły, ośrodki kultury itp. po to, by pokazywać nasze wystawy u siebie – mówi Michał Bogacki. – W przypadku tych pierwszych traktujemy to jako uznanie naszej pracy przez kolegów i koleżanki muzealników, co jest dla nas szczególnie ważne. Oczywiście powodzenie, jakim cieszą się wystawy mobilne, przynosi nam również wiele satysfakcji. Przede wszystkim jednak cieszy nas to, że efekty naszej pracy zobaczyć będą mogli mieszkańcy innych części naszego kraju. Kto wie, może dzięki temu odwiedzą w przyszłości również Gniezno i nasze muzeum – zaprasza na koniec. ALEKSANDER KARWOWSKI