Shadow

Gnieźnieńskie muzeum zbiera laury. W 2020 roku zorganizowało dwie najlepsze czasowe wystawy archeologiczne w kraju

Świetne wieści przybyły do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie z finału konkursu „10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2020. Archeologiczne Sensacje 2020” organizowanym przez czasopismo Archeologia Żywa. Uznanie kapituły pisma wzbudziły dwie tutejsze wystawy czasowe, które zauroczyły nie tylko zwiedzających.
Wystawa „Piast TOTAL WAR” z pierwszym miejscem, a „Archeologia Wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej” z wyróżnieniem. Taki świetny rezultat uzyskały w ogłoszonym pod koniec 2020 roku konkursie pisma Archeologia Żywa wystawy przygotowane przez gnieźnieńskich muzealników. Prestiżowy plebiscyt „10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2020. Archeologiczne Sensacje 2020” przeprowadzono w kategoriach związanych z archeologicznym, kulturowym oraz popularyzatorskim wymiarem działalności osób, instytucji i organizacji, m.in.Archeologiczne Sensacje, Największy Skarb, Najważniejsze Kontynuowane Badanie, czy Najważniejsze Odkrycie Archeologiczne w Polsce. Jak ogłoszono – Najlepszą Archeologiczną Wystawą Tymczasową 2020 roku w Polsce była „Piast TOTAL WAR”, pozostawiając w tyle „Trzy Światy Księcia Mieszka” organizowaną przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, czy „Jaćwieskie El Dorado” Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Wystawa „Piast TOTAL WAR” opowiadała o polskiej wojskowości w okresie od X do XII wieku. W jej ramach zaprezentowano prawie 150 zabytków pochodzących głównie z okresu wczesnego średniowiecza, z ziem wchodzących niegdyś w skład monarchii wczesnopiastowskiej. Cieszyła się ona słusznym zainteresowaniem. Dziś możemy ją zwiedzać w formie wirtualnej. Wystarczy ją odszukać na muzealnym profilu w serwisie Facebook lub YouTube.
„Czy była to kwestia błyskotliwego tytułu trafiającego do serc wszystkich pasjonatów popularnej serii komputerowych gier strategicznych? Właściwa tematyka? Interesujące zabytki i prezentacja? A może dostępne w sieci rozliczne materiały tekstowe, wywiady, zdjęcia, relacje wideo i wirtualne oprowadzania, w tym te z udziałem dyrektora muzeum – dr Michała Bogackiego? Z pewnością wszystkie te elementy złożyły się po trochu na wygraną. Najlepsze jest jednak to, że nawet jeśli nie mogliście jej zobaczyć na żywo wiele materiałów wciąż jest dostępnych na profilach społecznościowych muzeum” – napisano w uzasadnieniu wyboru.
Miłym akcentem jest też informacja, że w tej samej kategorii II nagrodę przyznano innej wystawie gnieźnieńskiego muzeum – „Archeologia Wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej”. (ak)