Shadow

Gniezno niebawem znowu stanie w szranki rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski. Teraz kręcić kilometry pomoże trasa na Winiarach

Od czerwca gnieźnieńscy rowerzyści znów będą walczyć o jak najlepszą lokatę w ogólnopolskiej rywalizacji najbardziej rowerowych miast w kraju. By łatwiej i bezpieczniej kręcić kilometry dla swojego miasta, Urząd Miejski wybudował nową trasę na Winiarach. To część dużego projektu łączenia dzielnic miasta drogami rowerowymi.
Droga dla rowerów łącząca Galerię Gniezno z Wiaduktem Solidarności (czyli wzdłuż całej ulicy Gdańskiej), powstała już kilka miesięcy temu, ale oficjalna inauguracja trasy nastąpiła 10 maja, na kilkanaście dni przed rozpoczęciem rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski w której gnieźnieńscy rowerzyści co roku biją się o czołowe lokaty. – To tylko formalność, ale dziś testujemy ten długi kawałek ścieżki rowerowej przygotowanej dla mieszkańców – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który wraz z cyklistami przejechał cały 1,2 kilometrowy odcinek trasy i wysłuchiwał ich opinii na temat tej inwestycji. – Wiele osób chce się przesiąść z samochodów na rowery, bo to nie tylko taniej, ale i zdrowiej. Zapewniam, że ścieżki rowerowe będziemy budować dalej – dodaje. A w planach jest połączenie Winiar z centrum miasta. Niebawem powstać ma dalszy fragment trasy przez Wiadukt Solidarności do ul. Żwirki i Wigury. Tam powstaną pasy rowerowe w jezdni. Jeszcze w tym roku mają powstać także pasy rowerowe w jezdni ulicy Roosevelta. – To nie są tanie inwestycje, bo sięgają one nawet kilku milionów złotych, ale warto inwestować w nasze miasto – dodaje Tomasz Budasz. (ak)