Shadow

Gniezno – Pierwszą Stolicą Równości? ,Działacze prawicy mówią: STOP HOMO PROMOCJI

Na sobotę, 13 kwietnia grupa nieformalna planuje zorganizować w Gnieźnie Marsz Równości z hasłem przewodnim „Gniezno – Pierwsza Stolica Równości”. Zdecydowanie NIE dla tej inicjatywy mówią lokalni przedstawiciele środowisk prawicowych. – Zdecydowanie protestujemy, przeciwko nazwie wydarzenia „Gniezno – Pierwsza Stolica Równości”. Gniezno jest Pierwszą Stolicą Polski i tylko taką pozostanie. To z Pana inicjatywy ta sentencja pojawiła się w oficjalnym logo naszego miasta. Jeśli Pan wyrazi zgodę na organizację marszu pod taką nazwą, musi Pan być świadom, że od 13 kwietnia będzie Pan również Prezydentem Pierwszej Stolicy Równości – uważają przedstawiciele środowisk prawicowych. Prezydent Gniezna zapowiedział, że nie weźmie udziału w marszu, bo w tym czasie będzie uczestnikiem uroczystości rodzinnej. Młodzież Wszechpolska mówi, że to wypowiedzenie wojny i zapowiada zorganizowanie w tym samym czasie kilkunastu kontrmanifestacji.
**W piątek rano, 22 marca przedstawiciele lokalnych środowisk prawicowych przed Ratuszem zorganizowali konferencję prasową, aby odnieść się do zapowiadanego na 13 kwietnia pierwszego w Gnieźnie Marszu Równości. Radny Paweł Kamiński z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że zdecydowana większość mieszkańców Gniezna utożsamia się z ich stanowiskiem. – W związku z zapowiedzią organizacji w Gnieźnie pierwszego marszu równości, który sam w sobie jest wydarzeniem promującym homoseksualizm i środowiska LGBT, lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści oczekujemy od prezydenta zdecydowanej postawy w ramach obowiązującego prawa. Gniezno nie jest miastem, w którym dyskryminuje się ludzi ze względu na orientację, wyznanie czy pochodzenie. Gniezno jest miastem ludzi otwartych, ale nie możemy akceptować sytuacji, w której pod szczytnym hasłem tolerancji i równości kreuje się zgubną ideologię. Dlatego wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw wobec organizacji marszu, którego celem jest rozpowszechnianie i popularyzowanie środowisk LGBT i genderyzmu, które kwestionują naturalny model rodziny, jakim w świetle obowiązującego prawa, a mówi o tym artykuł 18 Konstytucji RP jest związek kobiety i mężczyzny – przekazał słowa apelu do prezydenta Gniezna radny Paweł Kamiński.
Ewelina Goździewicz z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana podkreśliła, że to spotkanie środowisk prawicowych przed Ratuszem nie jest atakiem na prezydenta, ale jest to apel do prezydenta. – My nie mamy zamiaru nikogo odzierać z godności. Godność jest podstawową wartością, która się należy każdemu człowiekowi niezależnie od wyznania. Ale nie może być akceptacji do zachowań sprzecznych z naturą i sprzecznych z wartościami chrześcijańskimi. Nie zgadzamy się na organizację tego marszu po pierwsze w Gnieźnie, a po drugie pod hasłem, które godzi w historię Polski. Hasło tego marszu jest bezczelnym nadużyciem i zmianą profilu promocji miasta Gniezna. My nie możemy sobie pozwolić, żeby wszelkie wartości chrześcijańskie były dzisiaj atakowane z każdej strony. To, że homoseksualizm istnieje my to wiemy, ale nie może być tak, że mniejszość narzuca swoje prawa większości – podkreśliła Ewelina Goździewicz.
Teresa Niewiadomska z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej powiedziała, że artykuł 18 Konstytucji RP chroni małżeństwo i rodzinę jako jedyną prawowitą wartość. – My chcemy, żeby nasze dzieci uczono szacunku, a nie tolerancji. Jeżeli od najmłodszych lat nasze dzieci będą uczyć się szacunku dla każdej religii, opcji to myślę, że nie będzie problemów z mówieniem o tolerancji czy o jej braku. Szacunek ma szersze pojęcie, a nasze rodziny powinny wychowywać nasze dzieci w szacunku dla każdego człowieka, jego poglądów i pewnych wartości. Środowiska związane z Gnieznem od szeregu lat promują wszystkie wartości związane z małżeństwem i rodziną – mówiła Teresa Niewiadomska.
Natomiast Bartosz Mróz z Młodzieży Wszechpolskiej mówi wprost, że to jest wypowiedzenie wojny przeciwko kulturze chrześcijańskiej. – Ten marsz to niejako wypowiedzenie wojny tradycji, kulturze chrześcijańskiej, tradycji naszego kraju i historii, która w Gnieźnie, w kolebce polskości jest głęboko zakorzeniona w chrześcijaństwie. Jest to wypowiedzenie wojny, przeciwko której my musimy przeciwstawić się bardzo zdecydowanie. Mówimy jasne „nie” przeciwko homoindoktrynacji wśród młodzieży i dzieci. Mieliśmy próby w szkołach, ale wiele środowisk zablokowało ten masowy dzień LGBT w szkołach w Polsce. Mamy teraz kartę LGBT plus w Warszawie, w której między innymi jest zawarty punkt o nauczaniu dzieci zgodnie ze standardami WHO, które zakładają naukę masturbacji dzieci od urodzenia do czwartego roku życia, czy między innymi naukę o bezpiecznym seksie wśród dziewięciolatków. Samo uchwalenie tego jest dla nas jawną pedofilią. I mówimy temu zdecydowanie nie – mówił Bartosz Mróz.
Na koniec wystąpień Grażyna Kozanecka, przewodnicząca Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska zwróciła się z apelem do rodziców i dzieci, które przebywają w przedszkolach i szkołach oraz korzystają z różnych propozycji instytucji kultury, żeby współtworzyli szkoły. – Nam jako rodzicom nie tylko jest dane i mamy spełniać tę rolę w przekazywaniu życia, ale przede wszystkim naszym zadaniem jest kształtować dzieci pod kątem wychowania. Wychowanie jest bardzo ważne i odpowiedzialne. Musimy pamiętać, że nie tylko jako rodzice przekazujemy dzieciom geny, ale przede wszystkim uczestniczymy w wychowaniu od samego początku, od powstania życia, aż do okresu dorosłości. Zachęcam rodziców do współtworzenia i współistnienia naszych szkół, gdzie uczęszczają nasze dzieci – zakończyła przewodnicząca Grażyna Kozanecka.
Prezydent Tomasz Budasz poinformował, że nie weźmie udziału w tym marszu, bo w tym dniu będzie uczestniczył w uroczystości rodzinnej. – Gniezno jest pierwszą stolicą i taką pozostanie, i to jest wpisane w tradycję i historię. Zgodnie z ustawą mamy określony termin na wydanie decyzji. Decyzja może być pozytywna lub negatywna. W tej chwili wpłynęło do Urzędu Miasta 16 wniosków na manifestację i 1 wniosek na przemarsz, i podlegają one w tej chwili analizie. Mamy czas na wydanie decyzji w odpowiednim terminie – powiedział prezydent Tomasz Budasz.
Lokalne środowiska prawicowe skierowały do prezydenta apel, w którym wyrażają swój sprzeciw wobec organizacji marszu i przeciwko nazwie wydarzenia „Gniezno – Pierwsza Stolica Równości”. Marsz Równości jest zaplanowany w sobotę, 13 kwietnia. Środowiska prawicowe, a w szczególności przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej dodał, że będą na bieżąco informować opinię publiczną o działaniach podejmowanych w związku z tym marszem i ilością kontrmanifestacji. BEATA KRZYŚKA**