Ciekawe wydarzenia kulturalne przygotowała „Czytelnia na piętrze” działająca w I Liceum Ogólnokształcącym. Pełen wymiar i należytą rangę otrzyma konkurs poetycki na debiut literacki, a 9 lutego ze swoimi grafikami do Czytelni zagości dr Artur Świtalski.
Tytuł „Ze szkicownika A-4” nosi kolejna odsłona cyklu „Artyści poszczególnie”, która ma na celu odkrywanie szerszemu gronu gnieźnian i entuzjastów sztuki, artystów związanych z Gnieznem. – Tym razem prezentujemy prace Artura Świtalskiego – zdradza tegorocznego bohatera cyklu Joanna Gronikowska, animator kultury „Czytelni na piętrze”. – Ekspozycja składać się będzie z prac, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. Jest to zapis wrażeń, które artysta doznał najczęściej na łonie natury. Pokażemy nie tylko prace Artura Świtalskiego, ale również postaramy się pokazać jego osobowość, podejście do życia i filozofię tworzenia – zachęca J. Gronikowska. W trakcie spotkania zaprezentowany będzie film ze spotkań z artystą, które są prowadzone z uczniami I LO. – Artysta jest w Gnieźnie znany, m.in. z agencji, którą prowadzi, ale jak sam o sobie zwykł mawiać, jest humanistą, designerem, nauczycielem, który działa na wielu płaszczyznach, np. wzornictwa przemysłowego, architektury wnętrz, konserwacji zabytków – wymienia animator kultury. Dr Artur Świtalski działa także na rzecz osób niepełnosprawnych, m.in. tworząc dla nich sztukę użytkową. Jest kilkukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, na co dzień jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Spotkanie z artystą odbędzie się 9 lutego o godzinie 17.
Anna Piskurz patronem konkursu literackiego
Specjalną oprawę będzie miał tegoroczny konkurs na debiut literacki, bowiem włącza się on w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale nie tylko, bo zbliżająca się trzecia już edycja literackiego konkursu będzie miała wymiar ogólnopolski i przyjmie zasłużenie imię gnieźnieńskiej literatki, pisarki, nieżyjącej już Anny Piskurz. Przewodniczącym jury został Dawid Jung, poeta i redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”. – To, że konkurs ma nową patronkę, to inicjatywa Dawida Junga, która jest dla nas niezwykle cenna – nie kryje radości J. Gronikowska. – Bez wątpienia Ania Piskurz należy do tego kanonu literatury gnieźnieńskiej, który wymaga promocji w Polsce. – zauważa D. Jung. – W roku ubiegłym obchodziliśmy 60. rocznicę urodzin poetki i to wspaniałe zwieńczenie, że będzie ogólnopolski konkurs jej imienia. To poetka wybitna i zasłużona, z wykształcenia teolog, ale również pisząca opowiadania i prozę poetycką. Stąd pomysł, aby ten konkurs dla młodzieży na opowiadanie, miał ją za patronkę. To najwybitniejsza poetka XX wieku w literaturze Gniezna, znacznie bardziej utalentowana niż promowana, jak niegdyś Maria Springer w XIX wieku. Mam nadzieję, że konkurs rozsławi jej imię, a młodym ludziom da szansę na zaistnienie w środowisku literackim – dodaje. Konkurs literacki nie byłby możliwy bez mecenatu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. – Wszelkie inicjatywy „Czytelni na piętrze” i I LO cieszą się dużym zainteresowaniem, są nie tylko odtwórcze ale i twórcze, szczególnie konkurs literacki na debiut, którego przewodniczącym jest Dawid Jung – mówi Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego. – Myślę że ci, którzy byli na rozstrzygnięciu ubiegłorocznej edycji mogą mówić o wysokim poziomie tej inicjatywy. Młodzi chcą pisać, zajmować się pisaniem, dlatego z naszej strony podtrzymujemy deklarację, że będziemy się włączali w inicjatywy kulturalne szkoły – zapewnia dyrektor. Na laureatów konkursu czekać będą nagrody rzeczowe oraz promocja zwycięskich prac na portalach „Zeszyty Poetyckie” i „Popcentrala”.
ALEKSANDER KARWOWSKI