Shadow

Gotowały dla pary prezydenckiej

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Gorzykowa, które zwyciężyły w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”, znane już są w całej Polsce. Sławę paniom przyniosła nadziewana rolada z kaczki i gołąbki z modrej kapusty z kaszą perłową i kurkami. – Wśród wielu nagród, jakie udało nam się wywalczyć było i to, na które w najśmielszych snach nie mogliśmy liczyć. Było to zaproszenie do pałacu prezydenckiego, by tam przygotować dla pary prezydenckiej nasze konkursowe danie – powiedziała Krystyna Kierzek, przewodnicząca Koła.
W pałacu czekało na nas wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie oraz pyszny obiad przygotowany przez kucharzy pary prezydenckiej. Niezapomnianym wydarzeniem była także rozmowa z parą prezydencką na wszystkie tematy, nie tylko kulinarne – podsumowała Krystyna Kierzek. Początki członkiń gorzykowskiego koła, istniejącego od 1966 roku, odbywały się w domach lub budynku Szkoły Podstawowej. Do koła należą jeszcze panie, które pamiętają historię powstania koła. Przygoda kulinarna rozpoczęła się z dniem otrzymania kluczy do świetlicy wiejskiej w Gorzykowie, w której gospodynie mogły się kształcić kulinarnie i doskonalić swoje umiejętności wymieniając doświadczenia.
Przypomnijmy, „Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs, do którego przystąpiło KGW Gorzykowo. W gronie 123 zespołów KGW Gorzykowo zaprezentowało poziom pozwalający na zakwalifikowanie się do pierwszej dziesiątki najlepszych drużyn. Półfinał odbył się 15 czerwca w Marszewie, gdzie udział wzięło 9 zespołów, z czego zwycięzcami zostały członkinie, gospodynie z Gorzykowa. Ogólnopolski finał odbył się 29 wrześniaw czasie trwania „Targów Smaku” na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Do rywalizacji przystąpiło 16 zespołów, po jednym z każdego województwa. Po ciężkich pięciu godzinach zmagań zwycięstwo przypadło KGW. faktem. Pamiątkowy puchar wręczył Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. EWA SOCHA
Fot. Kancelaria Prezydenta RP