Shadow

Grand Prix dla Chóru „Metrum”

W Sławie (woj. lubuskie) 29 września odbyło się Lubuskie Święto Pieśni – VIII Ogólnopolski Festiwal Chóralny. Wielki sukces podczas tego wydarzenia odniósł gnieźnieński Chór „Metrum”. Zespół pod kierownictwem Jarosława Krenza zwyciężył w muzycznej rywalizacji zdobywając najwyższe trofeum – Grand Prix festiwalu.
W Lubuskim Święcie Pieśni wzięły udział zespoły z całego kraju. Każdy z nich miał do wykonania cztery utwory, które oceniało jury w składzie: prof. Elżbieta Wtorkowska – przewodnicząca, dr Roman Hudaszek oraz dr Edyta Szostak – Kirzyc. Oprócz przesłuchań konkursowych w Sławie odbył się również wspólny występ zespołów, który był zwieńczeniem festiwalowej niedzieli. Wszystkim muzycznym wydarzeniom towarzyszył komplet publiczności. Podczas ogłoszenia wyników przewodnicząca jury wielokrotnie podkreślała, że festiwal stał na wysokim poziomie. Na zakończenie najwięcej powodów do radości miał zespół z Gniezna.
Chór „Metrum” okazał się bowiem zdobywcą kompletu nagród. Gnieźnianom przypadły: dyplom – Złote Pasmo, Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie pieśni sakralnej, którą była kompozycja autorstwa prof. Andrzeja Koszewskiego „Zdrowaś Królewno Wyborna”, a co najważniejsze – Grand Prix, czyli zwycięstwo w całym festiwalu. Najlepszym dyrygentem uznany został Jarosław Krenz, który już wiele lat jest kierownikiem muzycznym gnieźnieńskiego chóru. – To wyróżnienie, na które pracowaliśmy od wielu tygodni. Próby i zaangażowanie dały taki efekt. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, raz z sukcesu, a dwa, że mamy takiego dyrygenta – mówią usatysfakcjonowani chórzyści.
Chór mieszany „Metrum” powstał w 1983 roku. W swoim muzycznym CV ma wiele nagród i trofeów. „Metrum” jest reprezentacyjnym zespołem Powiatu Gnieźnieńskiego, działa przy Centrum Kultury „eSTeDe”. Próby zespołu odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 18, w Stacji Kultura, tymczasowej siedzibie powiatowego Centrum Kultury. Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił, w imieniu dyrygenta zapraszamy na próbę.
Za naszym pośrednictwem członkowie „Metrum” pragną przekazać podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które na co dzień wspierają ich muzyczną pasję na czele z Piotrem Gruszczyńskim, starostą powiatu gnieźnieńskiego oraz Tomaszem Budaszem – prezydentem Gniezna. (GB)