Shadow

GTM Start z awansem do finału!

Żużlowcy GTM Start Gniezno nie pozostawili złudzeń. W rewanżowym spotkaniu półfinałowym II ligi żużlowej czerwono-czarni na własnym stadionie pokonali w minioną niedzielę zdecydowanie Naturalną Medycynę PSŻ Poznań 57:33 i to gnieźnianie wystąpią w finale rozgrywek. Gospodarze stanowili wyrównaną drużynę. Wobec wysokiego prowadzenia w wyścigach nominowanych kierownictwo Startu postanowiło dać szansę występu parze młodzieżowców – D. Stalkowski i N. Krakowiak. Liderem gości był Duńczyk Frederik Jakobsen.
Na torze od pierwszych wyścigów dominowali gospodarze. Start do inauguracyjnego biegu wygrał Marcin Nowak, ale na wejściu w pierwszy łuk założył się na niego Władimir Borodulin. Obcokrajowiec Naturalnej Medycyny PSŻ nie cieszył się długo z prowadzenia, pod koniec pierwszego okrążenia na czele był już Szwed Oliver Berntzon. Chwilę później dołączył do niego M. Nowak i było pierwsze podwójne zwycięstwo. W wyścigu młodzieżowym goście nie nawiązali walki z parą Damian Stalkowski – Norbert Krakowiak. Znakomicie dysponowany podczas meczu w Poznaniu Duńczyk Frederik Jakobsen nie zdołał nieco odmienić losów pojedynku w swoim pierwszym występie przed publicznością w Gnieźnie – mimo prób ataku musiał uznać wyższość Adriana Gały. Przed „Heniem” finiszował Eduard Krcmar. Czwarty bieg to współpraca na torze pary Mirosław Jabłoński – Norbert Krakowiak – zaowocowała ona czwartym z podwójnym zwycięstwem 5:1 i nokautem 20:4 dla GTM Start. Po przerwie na równanie toru honor gości próbował ratować Władimir Borodulin. Rosjanin prowadził po najlepszym wyjściu spod taśmy, ale sprawnie poradził sobie z nim Adrian Gała. Manewr klubowego kolegi próbował powtórzyć Eduard Krcmar, niestety, nieskutecznie. Remisowo zakończył się wyścig szósty – najlepszy w pierwszym wirażu Frederik Jakobsen dobierał właściwe ścieżki i mknął do mety po trzy oczka. Już w ósmej odsłonie dnia czerwono-czarni przypieczętowali swój awans do finału II ligi! Świetny atak w swoim stylu, szeroko, tuż pod bandą, wykonał Mirosław Jabłoński. Kapitan GTM Start minął Władimira Borodulina. Trzeci na linii mety był Norbert Krakowiak i rezultat 35:13 nie pozostawiał złudzeń gościom, jasne stało się, że w finale wystąpią czerwono-czarni! W biegu dziewiątym przebłysk dobrej formy zanotował Daniel Pytel. Po zdecydowanym ataku Olivera Berntzona w stawce nie liczył się tym razem Frederik Jakobsen. W wyścigu dziesiątym para E. Krcmar -A. Gała zapewniła gospodarzom zwycięstwo w meczu. Gnieźnian rozdzielił Mateusz Borowicz. Prowadzenie miejscowych po biegu jedenastym wzrosło o kolejne cztery oczka – 5:1 w wykonaniu parowo jadących M. Jabłońskiego i O. Berntzona. Z bardzo dużą przewagą dwunastą odsłonę niedzielnych derbów Wielkopolski wygrał Adrian Gała. Przed wyścigami nominowanymi Start prowadził 54:24. Wysoka przewaga i fakt, że losy spotkania były już dawno rozstrzygnięte sprawiły, że kierownictwo finalistów II ligi postanowiło w dwóch ostatnich biegach dać szanse młodzieżowcom. Za skutecznych i równo punktujących seniorów desygnowani zostali do boju juniorzy. Dla nich występ w wyścigach nominowanych to kolejne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości. Ten ruch kadrowy sprawił, że goście odrobili nieco strat – w czternastym biegu odnieśli podwójne zwycięstwo. W starciu kończącym półfinał parę „Skorpionów” rozdzielił Norbert Krakowiak. Ostatecznie GTM Start pokonał Naturalną Medycynę PSŻ Poznań 57:33.
Finał II ligi zgodnie z terminarzem odbędzie się 10 i 17 września. Gnieźnianie pierwszy mecz rozegrają na torze rywala. Gdzie? Dziś nie można udzielić odpowiedzi na to pytanie. Drugi z półfinałów ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne został odwołany. Speed Car Motor Lublin miał na własnym torze rywalizować z Ostrovią Ostrów. Goście bronią dwupunktowej zaliczki. Czy okaże się ona wystarczająca? Nowy termin spotkania ustalony został na czwartek, 7 września i wówczas – jeśli pogoda dopisze – gnieźnianie poznają swojego rywala na dwa ostatnie mecze sezonu 2017!
Naturalna Medycyna PSŻ Poznań 33:
1. Marcel Kajzer (0,0,-,2) 2
2. Władimir Borodulin (1,2,2,0,2) 7+1
3. Daniel Pytel (0,0,3,1,-) 4
4. Frederik Jakobsen (1,3,0,2,3,3) 12
5. Mateusz Borowicz (1,2,d,2,1*,1) 7+1
6. Wojciech Pilarski (1,0,0,0) 1
7. Mateusz Adamczewski (0,0,-) 0
GTM Start Gniezno 57:
9. Marcin Nowak (2*,1,2,3,-) 8+1
10. Oliver Berntzon (3,3,1*,2*,-) 9+2
11. Adrian Gała (2*,3,1,3,-) 9+1
12. Eduard Krcmar (3,1,3,0) 7
13. Mirosław Jabłoński (3,2,3,3,-) 11
14. Damian Stalkowski (3,1*,1,1,0) 6+1
15. Norbert Krakowiak (2*,2*,1,0,2) 7+2
(RM)