Shadow

„Gwiazdkowy Prezent”

Jest już tradycją, że raz w roku – chwilę przed świętami Bożego Narodzenia – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Gnieźnie organizuje Świąteczny Koncert, który ma być swoistym prezentem wychowanków placówki dla swoich rodzin. W tym roku odbyła się już dziewiąta edycja tego ciepłego i wzruszającego wydarzenia, poprzez które dyrekcja, grono pedagogiczne i podopieczni ośrodka wprowadzili swoich najbliższych w atmosferę zbliżających się świąt.
Koncert Świąteczny, który w tym roku zorganizowany został pod tytułem: „Gwiazdkowy Prezent”, odbył się w środę, 12 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Niezwykła konwencja tego wyjątkowego wydarzenia zwyczajowo zgromadziła liczną publiczność, która doceniła ogromny trud podopiecznych placówki swoją obecnością i wspólnym przeżywaniem przedświątecznej atmosfery. – Już dziewiąty raz odbywa się nasz koncert świąteczny. Jest to formuła, która powstała „na jeden raz”, a utrzymała się przez wiele lat. Jest nam bardzo miło, że za każdym razem przybywa do nas tylu gości – mówi Kamilla Kropidłowska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Gnieźnie. – Poprzez ten koncert chcemy, żeby nasi podopieczni mogli przekazać ruchem, śpiewem i tańcem swoje życzenia, a jednocześnie jest to u nas egzamin, ponieważ zbliża się koniec pierwszego półrocza i nasze dzieci w ten sposób zdają egzamin z samoobsługi, samodzielności i z umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie – dodaje. Tym razem wychowankowie ośrodka zaprosili publiczność w drogę ku świętom. Przy dźwiękach znanych piosenek, kojarzonych właśnie z bożonarodzeniowym okresem, w poszczególnych scenkach znalazła się swoista opowieść o momentach, kojarzonych z zimową, przedświąteczną i świąteczną atmosferą, m.in. pieczeniem pierniczków, ubieraniem choinki, rozpakowywaniem prezentów. Na scenie pojawił się także roztańczony Gwiazdor z prezentami, a wraz z nim wesołe renifery, a także postacie z bajek Disney’a – być może ze względu na swoje 90. urodziny – Myszka Miki z Myszką Minnie. Na pierwszy rzut oka stricte rozrywkowe wydarzenie zawierało też ukryte przesłanie, mówiące o tym, że w tym całym natłoku świątecznych spraw i sprawunków najważniejsza jest wspólnota, miłość, rodzina, życie, nadzieja i oczekiwanie… „Gwiazdkowy Prezent” okazał się wyjątkowym koncertem w wykonaniu zdolnych, młodych artystów, którzy z pomocą grona pedagogicznego i pracowników obsługi ośrodka przygotowali wspaniały spektakl muzyczno – taneczny, pomysłowy, wzruszający, z nutą nostalgii, ale przede wszystkim przepełniony radością z faktu, że święta tuż, tuż…
Przez cały czas trwania koncertu w holu MOK można było zaopatrzyć się w piękne i niepowtarzalne rękodzieło, m.in. ozdoby świąteczne, stroiki, wieńce, figurki, świeczniki i biżuterię, wykonane przez podopiecznych i pracowników SOSW nr 1 w Gnieźnie.
KINGA STRZELEC