Shadow

II Liberaria Gnieźnieńskie – „Labirynty komunikacji. Język. Kultura. Literatura” wykłady ze wspaniałą frekwencją licealistów, seniorów i studentów

17 listopada odbyły się II Liberaria Gnieźnieńskie – sympozjum Biblioteki Instytutu Kultury Europejskiej UAM adresowane nie tylko do społeczności akademickiej, ale także do mieszkańców Gniezna. Podczas tegorocznej edycji gnieźnieńska Filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu gościła grupy licealistów z I, II i III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, Liceum Milenium oraz uczniów Zespołu Szkół w Janowcu Wielkopolskim, stając się forum do dyskusji w obszarach komunikacji, języka, kultury i literatury dla ponad 250 uczestników.
Pierwszy wykład zatytułowany „Kreolingwistyka – czyli fascynujące badania kultur i języków mieszanych, ginących i niedocenianych” przedstawili dr Aleksandra R. Knapik (Komisja Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu) i prof. Piotr P. Chruszczewski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Prelegenci starali się wyjaśnić czym tak właściwie jest kreolingwistyka? Wykład był też próbą odpowiedzi na pytania: Ile czasu potrzeba, żeby zniewoleni ludzie transportowani w nieludzkich warunkach na plantację bawełny w ładowni statku wykreowali nowy język kontaktu? Czy język powstał przy ognisku, czy też może najpierw był język, a dopiero później można było usiąść i rozmawiać? Jak i dlaczego języki umierają? W jaki sposób trwale rewitalizować ginące języki? Iloma językami mówi świat? Dlaczego przekładoznawstwo oraz dydaktyka języków są integralnymi częściami językoznawstwa kontaktu? Dlaczego zniewoleni ludzie potrafili być o niebo bardziej kreatywni niż ich oprawcy – łowcy niewolników? Czy to, co ludzie robią najczęściej, to komunikowanie się?
Podczas wykładu „Dezinformacja jako narzędzie nowej inżynierii społecznej” dr Klaudia Rosińska, badaczka i ekspertka w dziedzinie fake newsów powiedziała: „W cyfrowym świecie kłamstwo wydaje się nie do zatrzymania. Ono ma wiele żyć. Ale to od nas zależy jak wiele”. Dr Rosińska, poprzez analizę genezy oraz skutków tego powszechnego i niebezpiecznego zjawiska, przedstawiła wnikliwe spojrzenie na kryzys dezinformacji. Omówiłakluczowe kwestie, takie jak definicja i klasyfikacja fake newsów, wpływ czynników technologicznych i psychologicznych na ich rozprzestrzenianie oraz dotychczasowe badania nad tym zjawiskiem. Uczestnicy mieli okazję poznać zagadnienia fake newsów w kontekście polskiej przestrzeni cyfrowej, a także usłyszeli o narzędziach do weryfikacji treści w Internecie. Po wykładzie pojawiło się pytanie, czy powinno się omawiać zagadnienia związane z dezinformacją na zajęciach lekcyjnych w szkołach?
Kto i dlaczego manipuluje historią Katalonii? Jaką rolę w tym procesie pełnią kontrowersyjne i niezgodne z faktami historycznymi tytuły nadawane niektórym książkom? Czy Krzysztof Kolumb i Miguel de Cervantes byli Katalończykami? Dlaczego historycy akademiccy powinni podjąć się trudu walki z manipulacjami i kłamstwami historycznymi, których autorami są pseudohistorycy? Między innymi na te pytania odpowiedział prof. Filip Kubiaczyk z Instytutu Kultury Europejskiej UAM, podczas wykładu pt. „Szokujące tytuły, prowokujące okładki, nieprawdziwe treści. Książki o przeszłości Katalonii w służbie politycznej indoktrynacji”.
Jakub Łukaszewski z Pracowni Starych Druków Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, wygłosił wykład zatytułowany „Kradzieże w polskich bibliotekach na przełomie XX i XXI wieku”. Podczas wykładu Jakub Łukaszewski na przykładzie historii wielu wspaniałych bibliotek wskazał odnotowywane, zuchwałe kradzieże książek, po których szukano odpowiedzi na nurtujące pytania: Jak doszło do kradzieży? Kto jest sprawcą? Jakie są straty dla historii i dziedzictwa kulturowego?
Opowieści ofascynującym życiu i twórczości Arthura Conan Doyle’a, w których nie brakuje wątków archeologicznych,przyciągnęły przedstawicieli Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.Wykład zatytułowany „Arthur Conan Doyle jako archeolog amator. Wątki prahistoryczne w powieściach pisarza” wygłosiła dr hab. Agnieszka Mączyńska, która na co dzień jest kustoszemw Muzeum Archeologicznym w Poznaniu,gdzie jakopopularyzatorka wiedzy o przeszłości, kieruje Działem Wystaw i Edukacji, jako archeolog i ceramolog w Polskiej Archeologicznej Ekspedycji do wschodniej Delty Niluregularnie od 1998 roku bierze udział wyprawach do Egiptu.
II Liberaria Gnieźnieńskie za nami, a już pojawiła się myśl o kolejnych edycjach. (inf. prasowa)