Shadow

IKE UAM dostosowuje kierunki kształcenia do potrzeb rynku pracy

Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie został beneficjentem ministerialnego programu „Wiedza Edukacja Rozwój”. Dzięki funduszom gnieźnianie otrzymają nowe możliwości uzyskania uniwersyteckiego wykształcenia. „To nowy rozdział naszej działalności” – mówią władze IKE.
To bardzo ważny projekt, którego beneficjentem jesteśmy po raz pierwszy w historii – mówi prof. Marek Kaźmierczak, zastępca dyrektora IKE. – Instytut zmienia się wraz z oczekiwaniami społecznymi. Odeszliśmy definitywnie od teoretycznego, ogólnoakademickiego sposobu myślenia, a wybraliśmy sposób myślenia i działania bardzo praktyczny. Aby praktyka nie była pustym słowem, to nasz instytut wraz z innymi jednostkami uniwersytetu, bierze udział w ogromnym projekcie wartym 31 milionów złotych – zdradza wicedyrektor. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza będzie program realizował przez najbliższe cztery lata. Celem programu jest przybudowanie polskich ośrodków szkolnictwa wyższego do aktualnych potrzeb rynku pracy. Po jego realizacji uniwersytety mają być lepiej dostosowane do wymagań współczesnego świata. W zupełnie nowej formule IKE zaprezentuje kierunek „Komunikacja Europejska”. – Otrzymamy środki na stworzenie laboratorium komunikacji cyfrowej z najnowocześniejszym oprogramowaniem dotyczącym komunikacji wizualnej. Będzie ono dostępne dla studentów i pracowników IKE. To przykład tego, jak nowocześnie myślimy o komunikacji europejskiej – mówi prof. Kaźmierczak. – Staramy się, aby w ramach rozwoju cywilizacyjnego, rozwijał się także uniwersytet – dodaje prof. Eliza Grzelak, odpowiedzialna w IKE za kierunek „Komunikacja Europejska”. – O ile kierunek kilka lat temu sprawdził się, o tyle widzimy, że obecnie świat wokół nas zmienia się i musimy dostosować program studiów do oczekiwań społecznych, rynku pracy i młodych ludzi – podkreśla i wymienia nowe przedmioty, których dotychczas na kierunku nie było: start-up, networking, research. Na poziomie studiów licencjackich pojawi się specjalizacja „Mediarelations” i przebudowana zostanie specjalizacja „Zarządzanie instytucjami kultury”. – Wchodzimy w świat wirtualny, nie potrafimy nad nim zapanować, wiec będziemy przygotowywać specjalistów w tym zakresie – zdradza potrzebę wprowadzanych w IKE zmian prof. Grzelak. Do współpracy z IKE zaproszono firmy z branż tzw. startupów, w których praktyki będą odbywać studenci instytutu. „Projektowanie Kultury” to z kolei bardzo oryginalny kierunek kształcenia, który również wyróżnia IKE na akademickiej mapie Polski. – *Nasz kierunek to jedyny taki kierunek w Polsce. Jego bazą było tradycyjne kulturoznawstwo, które wymagało innego myślenia i teraz na pierwszym miejscu stawiamy w nim na działania praktyczne, bo chcemy wyzwolić w studentach kreatywne i twórcze działanie. Na pierwszym stopniu studiów proponujemy dwa kierunki: animacja ruchu turystycznego i promocja dziedzictwa kulturowego, a na drugim stopniu będą prowadzone dwa kolejne kierunki: menadżer kultury w środowisku lokalnym i narzędzia cyfrowe w promocji kultury i to jest nowość – objaśnia zmiany *prof. Beata Frydryczak, opiekun studiów na kierunku projektowanie kultury. – Chcemy tworzyć kulturę od dołu w środowisku lokalnym – dodaje.
Miłośnicy historii znajdą zapewne inspirację w kierunku studiów „Cywilizacja Zachodnioeuropejska”. – Program tych studiów bazuje na historii, ale rozumianej niezwykle nowocześnie. Ta nowoczesność wynika z innowacyjnego podejścia do historii i jej rozumienia. Zachowujemy wykłady, czyli tę formę, którą charakteryzuje się uniwersytet, ale dokładamy dużo więcej przedmiotów praktycznych, żeby rozwijać umiejętności studenta – mówi mgr Kajetan Jagodziński z Zakładu Kultury Zachodnio-Europejskiej.
Dużymi krokami do murów IKE zbliża się nowy kierunek, którego absolwenci są obecnie bardzo pożądani na rynku pracy, nie tylko w Polsce. Mowa tu o logistyce, na utworzenie której zgodę na przełomie maja i czerwca ma wydać Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kierunek będzie realizowany wspólnie z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. – To absolutna nowość, bo takiego kierunku na naszym uniwersytecie nie ma – podkreśla prof. Kaźmierczak. – Będą to studia pierwszego stopnia. Mówimy o tym jeszcze ostrożnie, gdyż czekamy za zgodą ministerstwa. Jeśli zgoda będzie, rekrutować zaczniemy już od października tego roku. Jak zdradza dr Kamil Wasielkiewicz, który koordynuje wprowadzenie logistyki do IKE, nawiązano już kontakty z dużymi zakładami przemysłowymi w Gnieźnie, w których okazję do zdobycia praktyki otrzymają studenci kierunku. ALEKSANDER KARWOWSKI