Shadow

Intymna strona fotografii Agaty Ożarowskiej

Nie używając słów, a jedynie fotografii, można obnażyć własną duszę. Precyzyjnie oddać z siebie to, co nas niepokoi, fascynuje, zastanawia. Wystawa zdjęć pt. „Odwilż” – to właśnie taka forma autoprezentacji własnej duszy, którą przeprowadziła Agata Ożarowska w „Czytelni na piętrze”.
Funkcjonująca przy I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie „Czytelnia na piętrze” konsekwentnie szuka twórców z terenu miasta i powiatu, którzy często nie mieli okazji i szansy zaprezentowania swojej wrażliwości poprzez sztukę szerszemu gronu odbiorców. Tym razem za sprawą galerii będącej częścią „Czytelni”, do widzów przemówiła swoimi zdjęciami Agata Ożarowska. Jak przyznaje bohaterka wernisażu, który miał miejsce 28 marca, dobór zdjęć na wystawę miał specjalne podłoże. – Sięgnęłam do zdjęć osobistych, których nigdzie wcześniej nie pokazywałam. One nie były także realizowane pod konkretny temat, ale dotyczyły mojego, konkretnego spojrzenia na świat. Dotyczą tego, co jest dla mnie najważniejsze – podkreśla artystka. Wystawa to zbiór wyselekcjonowanych fotografii z dziewięciu ostatnich lat twórczości A. Ożarowskiej. – Ukazują one moją przemianę, tematy bardzo dla mnie ważne i bardzo osobiste – dodaje.
W swojej twórczości fotografka skupia się na człowieku. On jest źródłem inspiracji. – Lubię także fotografię dokumentalną, podróżniczą oraz ukazywać związek człowieka z przyrodą. To pokazywanie nie tylko osób, ale również tego, co jest w ich środku – emocje, stany psychiczne. Fotografią staram się ujawniać inne oblicze człowieka – snuje opowieść A. Ożarowska. Bardzo wyraźnie artystka zwraca uwagę na emocje, które pojawiają się między nią, a fotografowanym obiektem. „Maluje”, czy też „recytuje poezję” za pomocą zdjęć, które są niezwykle ubogacone niepokojem, tajemnicą, specyficzną aurą zagadki. Nie bez znaczenia jest tutaj umiłowanie do zadawania pytań, empiryczna ciekawość.
Agata Ożarowska oprócz fotografowania jest podróżniczką, biologiem i etnologiem. Wszystkie te sfery nauki i życia odbijają się w lustrze jej obiektywu. Wystawę można oglądać do 17 kwietnia. (oak)