Shadow

Izba Pamięci Jana Kilińskiego ma już 30 lat

W czwartek, 22 marca odbyły się w Trzemesznie uroczystości związane z 30-leciem działalności Izby Pamięci szewca Jana Kilińskiego,pułkownika powstania kościuszkowskiego. Słynny szewc urodził się w Trzemesznie w 1760 roku, zmarł w Warszawie 1819 roku.
Izbę Pamięci Jana Kilińskiego w Trzemesznie założył Henryk Bisikiewicz (ur.1909 r. – zm.1990 r.), mistrz szewski, społecznik i wielki pasjonat Jana Kilińskiego. Dziś dzieło ojca kontynuuje Wojciech Bisikiewicz. Uroczystość otwarcia izby zorganizowano 25 lutego 1988 roku, jednak zamysł gromadzenia pamiątek o szewcu Janie Kilińskim zrodził się już w 1961 roku, a impulsem do takiego działania było odsłonięcie pomnika Jana Kilińskiego w Trzemesznie. Zgromadzone przez H. Bisikiewicza eksponaty umożliwiły zorganizowanie najpierw małej wystawy w warsztacie szewskim pana Henryka. Eksponaty były związane nie tylko z pułkownikiem Kilińskim, ale także z rodziną Bisikiewiczów i szewskim rzemiosłem. Izba Pamięci pierwsze oddzielne pomieszczenie zyskała w 1974 roku w prywatnym domu Bisikiewiczów i tam działa do dzisiaj. Bogate zbiory tworzą zdjęcia, dokumenty, obrazy, broń biała oraz pamiątki związane nie tylko z szewskim rzemiosłem. Z szacunkowych danych wynika, że w latach 1988-2017 izbę pamięci odwiedziło około 10 000 osób, z około 100 miast Polski, jak i z 13 państw położonych na pięciu kontynentach. Izba jest na pewno wyjątkowa także z tego powodu, że jest prowadzona zupełnie charytatywnie, bez żadnego dofinansowania. Zwiedzanie izby jest nieodpłatne, a pan Wojciech z wielką życzliwością przyjmuje wszystkich chcących zwiedzić to wyjątkowe miejsce.
Także z okazji jubileuszu od samego rana Wojciech Bisikiewicz miał wielu gości, w tym m.in. uczniów wszystkich szkół działających na terenie Gminy Trzemeszno. Zgodnie z planem uroczystości złożono także kwiaty przed pomnikiem Jana Kilińskiego oraz na grobie założyciela izby – Henryka Bisikiewicza. Następnie uczestnicy obchodów uczestniczyli we mszy świętej, po której w świetlicy Domu Samopomocy odbyło się uroczyste posiedzenie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Poprowadził je Dariusz Jankowski, wiceburmistrz Trzemeszna, a zarazem przewodniczący komitetu.Sylwetkę Henryka Bisikiewicza przybliżył zebranym jego wieloletni przyjaciel Jerzy Długosz. Z wykładem naukowym „Izba Pamięci Henryka i Wojciecha Bisikiewiczów” wystąpił Andrzej Leśniewski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Historycznych MiG Trzemeszno.RENATA PAŁUCKA