Shadow

Jedziemy rowerem do Skorzęcina

Turystyka rowerowa od lat cieszy się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Jeżdżąc rowerem nabieramy kondycji, poprawiamy funkcjonowanie układu oddechowego i krążenia, możemy się także doskonale odstresować. Jazda poza miastem pozwala również cieszyć się świeżym powietrzem i pięknymi widokami.
 Już w niedzielę, 25 lipca zapraszamy na kolejną wycieczkę rowerową ze Starostwem Powiatowym, tym razem niezwykle malowniczym szlakiem niebieskim (65 km). Szlak przebiega w równej części drogami asfaltowymi i leśnymi duktami między innymi przez obszary Natury 2000 nad jeziorem Wierzbiczańskim oraz w okolicach młyna wodnego przy leśniczówce Piłka. Punktem docelowym rowerowej przejażdżki jest plaża w Skorzęcinie. Start z gnieźnieńskiego Rynku punktualnie o godzinie 9. Przypomnijmy, w minionych latach Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wytyczyło oraz oznakowało sześć tras rowerowych, różniących się między sobą zarówno długością, jak i stopniem trudności.
* Szlak czerwony*o długości 47,6 km wiedzie przez Dębnicę, Dziećmiarki oraz Imiołki w kierunku Dziekanowic i Ostrowa Lednickiego. Mający 65 km *szlak niebieski* doprowadzi fanów dwóch kółek do Skorzęcina, jednego z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków sportowo-rekreacyjnych w Wielkopolsce. Jest to jednak szlak dla ludzi wytrwałych, dla których sama jazda rowerem to za mało. Poważniejszych problemów nie powinno natomiast sprawić podróżowanie liczącym 49 km *szlakiem żółtym*. Przez większość czasu prowadzi on mało ruchliwymi drogami asfaltowymi, natomiast odcinki szutrowe charakteryzują się raczej niskim stopniem trudności. Szczególnie urokliwy odcinek szlaku znajduje się pomiędzy Wierzycami a Czerniejewem w pięknym kompleksie Lasów Czerniejewskich. *Szlak zielony* o długości 45 km zdecydowanie polecić można osobom, które podczas rowerowych wypraw poszukują przede wszystkim ciszy i spokoju, ponieważ większa jego część poprowadzona została przez tereny rolnicze oraz kompleks Lasów Królewskich. W okresie jesiennym rowerzystów pokonujących szlak nie powinien zdziwić widok ludzi wyposażonych w kozik, wiadro lub koszyk, ponieważ okoliczne tereny są od lat uważane za wyjątkowo bogate w różne gatunki grzybów.
*Szlak szary*prowadzi przez północno-wschodnią część powiatu gnieźnieńskiego, jedynie na krótkim odcinku wychodząc poza jego granice i wkraczając na tereny województwa kujawsko – pomorskiego. Na jego blisko 60 km trasie spotkać można wiele ciekawych miejsc, jednak jedno z nich z całą pewnością zasługuje na wyróżnienie. To mająca 12 metrów wieża widokowa w miejscowości Duszno, z której szczytu dojrzeć można obiekty nawet tak oddalone jak bazylika w Licheniu, czy kominy elektrowni w Pątnowie. By nacieszyć się tymi widokami trzeba się jednak sporo natrudzić, ponieważ drewniana konstrukcja posadowiona została na jednym z najwyższych wzniesień Wielkopolski – Wale Wydartowskim (167 m n.p.m.). Szlak szary, obok niebieskiego, jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających szlaków powiatowych. Szósty szlak rowerowy powiatu gnieźnieńskiego powstał w 2019 roku. Mający 53 km *szlak czarny* jest przystępny pod względem ukształtowania terenu i bardzo ciekawy. Większość szlaku biegnie po drogach asfaltowych, przecinających Szlak Mitów i Legend, Szlak Pałaców i Dworów, a nawetDrogę św. Jakuba. Na jego terasie możemy więc spotkać trójgłowego smoka z Drachowa, mityczną Izydę z synem Horusem czy pałace w Kołaczkowie iNiechanowie.
 Każda z sześciu tras zaczyna się i kończy na gnieźnieńskim rynku. Mapy wszystkich szlaków rowerowych można pobrać ze strony internetowej www.tupowstalapolska.pl <www.tupowstalapolska.pl/> lub otrzymać je w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie przy ul. Chrobrego 40/41. (inf. prasowa)