Po wakacyjnych wyjazdach i urlopach, do ośrodków kultury wraz z chłodniejszą aurą powraca życie sekcji, wydarzeń i zajęć doskonalących pasje. Swoje propozycje na pierwsze dwa miesiące nowego sezonu kulturalno-artystycznego, zaprezentowało Centrum Kultury „eSTeDe” w Gnieźnie.
Powiatowy ośrodek kultury wystartował w nowym sezonie 11 września, od wznowienia działalności licznych sekcji, m.in. zajęć muzycznych, plastycznych, tanecznych, teatralnych oraz rozmaitych scen: integracji, fotografii cyfrowej, tańca, capoeiry, Nordic Walking. Jak mówi Grzegorz Reszko, dyrektor ośrodka, o „sezonowości” w przypadku „eSTeDe”, nie może być jednak mowy. – Nie pracujemy tzw. „sezonem”, bo to anachronizm. W wakacje działały pewne sekcje, zespoły, warsztaty, a od 11 września ruszyły już wszystkie sekcje powiększone o dwie dodatkowe, tym razem skierowane do najmłodszych – wylicza dyrektor i zachęca. – Są to zajęcia nieodpłatne, rozwojowe dla dzieci i rodziców w wieku od półtora do trzech lat, z wykorzystaniem technik zabawowych, także dla rodziców, by za pomocą zabawy dokonywali rozwoju i aktywności maluchów. Druga oferta jest jedną z niewielu komercyjnych, a jest to balet dla dzieci w wieku od lat trzech do dwunastu – mówi dyrektor i zachęca do odwiedzenia strony internetowej centrum kultury, na której znajdują się niezbędne, dodatkowe informacje. Wyjątkiem, który może być magnesem dla chętnych wrażeń z działania w zespole, może być informacja o funkcjonowaniu w „eSTeDe” trzech zespołów reprezentacyjnych powiatu gnieźnieńskiego, do których można dołączyć. – To nas wyróżnia – cieszy się Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego. – Są to Orkiestra Powiatu Gnieźnieńskiego, Chór Metrum oraz Zespół Tańca Ludowego Gniezno, a że mamy wrzesień, zapraszamy do uczestnictwa w tych zespołach. To nie są zwykłe sekcje, to zespoły prowadzone przez profesjonalistów, które w ciągu roku pracy, uczestniczą w warsztatach, projektach, czy kursach – jak w przypadku tańca ludowego, gdzie utworzyliśmy kurs Master Class, by uczestnicy mogli obcować ze sztuką na najwyższym poziomie – zachęca M. Makohoński. Zapisać można się: w poniedziałki o godzinie 18 do Chóru Metrum, w piątki o g. 18 do orkiestry, a 27 września i 4 października o g. 17 będzie prowadzony nabór do Zespołu Tańca Ludowego Gniezno.
Dla entuzjastów większych wydarzeń kulturalnych, „eSTeDe” przygotowało niespotykany koncert, w którym odnajdą się nie tylko fani bluesa. Na salę widowiskową ośrodka zajrzy duch Ryszarda Riedla, legendarnego wokalisty Dżemu. – To pierwszy w historii naszej muzyki spektakl zrobiony na podstawie filmu. Mowa o „Skazanym na Bluesa”. Udało nam się pozyskać aktorów z Teatru Śląskiego w Katowicach i 21 października muzyka z tego spektaklu, tych aktorów i tych muzyków, zagości u nas – mówi się G. Reszko i podkreśla: – To nie jest zespół Dżem, ale muzyka ze spektaklu, czyli coś zupełnie innego, ale dedykowanego kultowej formacji, kultowej postaci Ryśka Riedla, którego niektórzy z nas znali osobiście, postaci tragicznej i popularnej dla drugiej fali ruchu hippisowskiego w Polsce, którego nikt się nie wstydzi. Myślę, że każdy fan bluesa i muzyki młodzieżowej powinien ten spektakl obejrzeć – zachęca dyrektor ośrodka. Bilety są już w sprzedaży w cenie 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu. CK „eSTeDe” włącza się także w promocję nowej książki Karola Soberskiego, tym razem traktującej o tajemnicach wspaniałego pałacu w Zakrzewie. – Dotyczy ona, moim zdaniem, najpiękniejszej rezydencji w Wielkopolsce, która powstała w 1862 roku. Jest on o tyle tajemniczy, że ciągle nieznany. W 1990 roku przejął go bank WBK, wyremontował i od tamtego czasu do dziś pałac jest niedostępny dla turystów, ponieważ mieści się w nim centrum szkoleniowe. Udało mi się przez ostatnich pięć lat być wiele razy w tym pałacu, dotrzeć do rodziny budowniczego oraz do rodziny ostatniego właściciela majątku, uzyskać wiele nieznanych fotografii. Ze względu na objętość w książce będzie ich 150, do tego wiele nieznanych historii i rzeczy unikatowych – zachęca autor wydawnictwa i zaprasza na promocję książki, właśnie do pałacu w Zakrzewie, 8 października o godzinie 14. Będzie wtedy jedna z niewielu możliwości zwiedzenia obiektu oraz okoliczność do nabycia ciekawej, trzeciej już książki historycznej K. Soberskiego. Dwa dni, 24 i 25 października to wyjątkowe dni dla przedszkolaków, bowiem w „eSTeDe” odbędzie się IV przegląd teatralny Bajkowy Teatrzyk Przedszkolaka. – W tym roku zmieniliśmy wizerunek tego przeglądu, ponieważ postawiliśmy na tradycyjne polskie legendy, tak aby je popularyzować wśród dzieci – mówi Wiktoria Wiesner, organizatorka wydarzenia. – Oferta skierowana jest do przedszkoli z całego obszaru Gniezna, zarówno tych publicznych, jak i niepublicznych. To integracja całej społeczności przedszkolnej, a zapraszamy dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat – informuje. Karty zgłoszeń można składać w CK „eSTeDe” oraz w Niepublicznym Przedszkolu „Bajkowy Świat” do 10 października.
ALEKSANDER KARWOWSKI