Shadow

Jest hala, więc czas na kolejne rewolucje w bazie sportowej. Stadion, basen, jeziora i ścieżki rowerowe – wyliczają urzędnicy w nowej strategii rozwoju sportu

Z końcem ubiegłego roku wygasła dwuletnia strategia rozwoju sportu w Gnieźnie. Ramowy dokument nakreślający kierunki, w które powinno podążać miasto w celu rozwoju sportu, opracowywany jest obecnie na lata 2019-2023. O planach inwestycyjnych, które mają być zawarte w strategii, mówił podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej i Sportu Rady Miasta Gniezna, prezydent Tomasz Budasz.
Poprzedni, strategiczny dla rozwoju sportu w mieście dokument, obejmował tylko dwa lata. Był to celowy zabieg, bowiem finałem realizacji strategii rozwoju sportu, było oddanie do użytku nowej hali widowiskowo-sportowej. Inwestycja od ponad pół roku funkcjonuje i cieszy fanów sportu, zatem czas na określenie nowych wytycznych, z uwzględnieniem tego dużego obiektu. Pora także wyznaczyć nowe kierunki inwestycyjne. Właśnie o nich mówił radnym 22 marca Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – Przed nami wiele ambitnych zadań do zrealizowania – rozpoczął obrady prezydent. Choć nowy dokument opracowują urzędnicy, to konsultowany ma być z radnymi i środowiskiem sportowym miasta. Nie wszystkie inwestycje zawarte w poprzedniej strategii, udało się zrealizować i mają być zawarte w nowym dokumencie. Jedną z nich jest budowa profesjonalnej bieżni lekkoatletycznej na stadionie przy ul. Strumykowej. – Rozmowy cały czas trwają – zapewnia Waldemar Rewers z Zespołu ds. Sportu Urzędu Miejskiego. Miasto stara się o środki zewnętrzne z programu rządowego. – Prowadzimy w Ministerstwie Sportu liczne rozmowy. Byliśmy w Departamencie Infrastruktury Sportowej i rozmawialiśmy o środkach zewnętrznych. Dziś już wiemy, że modernizacja obiektu przy ul. Strumykowej, to będzie szeroko zakrojony program. Musimy tu wziąć wytyczne Polskiego Związku Piłki Nożnej. Będziemy się bardzo mocno starali, aby obiekt był zmodernizowany pod wymogi klas wyższych rozgrywek ligowych piłki nożnej – zapewnia W. Rewers. Jak zdradził radnym, w urzędzie toczą się już prace koncepcyjne gruntownej modernizacji stadionu użytkowanego przez Mieszko Gniezno. Jak zapewniają urzędnicy, są one bardzo zaawansowane.
W nowej strategii rozwoju sportu ważne miejsce ma zająć rozbudowa gnieźnieńskiego basenu. – Ta sprawa spędza nam sen z powiek – przyznaje Waldemar Rewers. – Życie jest dynamiczne i wcześniejsza koncepcja rozbudowy basenu zakładała powstanie basenu wewnętrznego oraz płyty lodowiska całorocznego – przypomina T. Budasz. Koncepcja się jednak zmieniła. W związku z planami budowy ogólnego centrum rekreacyjno-sportowego przy ul. Parkowej (dawne boisko piłkarskie za nieistniejącym zakładem „Polanex”), gdzie znajdzie się tor do speedrowera i pumptrack, zostanie tam przyszykowane także miejsce właśnie pod lodowisko. Ta roszada zwolni miejsce obok basenu przy ul. bł. Jolenty. – Tę powierzchnię wykorzystamy w innym celu. Nie chcę dywagować, czy rozbudujemy o nieckę z basenem otwartym, czy inaczej będzie wyglądał basen zamknięty. Trwają prace koncepcyjne – asekuruje się prezydent.
Zmiany dosięgnąć mają także miejsc rekreacji w postaci inwestycji przy dwóch miejskich akwenach. – Docelowo nad jeziorem Winiary pojawią się pomosty i być może uda się nimi połączyć brzegi jeziora. Będzie także nowa nawierzchnia ścieżek pieszo-rowerowych, nowa plaża i nowa ulica Łazienki – snuje plany T. Budasz. Natomiast jeśli chodzi o jezioro Jelonek, powraca temat basenu otwartego. – W nowej koncepcji rozbudowy basenu przy ul. Jolenty pojawiła się opcja basenu zewnętrznego – przypomina W. Rewers i być może wcześniej planowany przy popularnej „Weneji” obiekt, wcale tam nie powstanie. Jak przyznał prezydent, większość terenu po zachodniej stronie akwenu, należy do miasta. Może to umożliwić jego zagospodarowanie. – Bardzo mocno pracujemy nad tym, żeby ten teren już dziś objąć planem pobudowania ścieżek rowerowych, rewitalizacji Parku Piastowskiego, wyposażenia w małą infrastrukturę. Będzie to pierwszy etap rewitalizacji, bo to nasz teren – mówi T. Budasz. Jeśli mowa o rowerach, w kolejnych inwestycjach drogowych mają być uwzględniane w miarę możliwości ścieżki rowerowe. Prezydent wspomina o koncepcji ścieżek rowerowych na osiach wschód-zachód, północ-południe i obwodnicy rowerowej. Projekt uzupełni sieć wypożyczalni rowerowych, w których do dyspozycji mieszkańców ma czekać 200 jednośladów. – Istotne będzie porozumienie z Gminą Gniezno, by nasze ścieżki nie kończyły się na granicy miasta, a miały kontynuację – mówi prezydent i obiecuje, że jeszcze w kwietniu, miejska droga pieszo-rowerowa „przyłączy się” do podobnej w gminie Gniezno, na wysokości ulicy Roosevelta. Nowa strategia rozwoju sportu ma być przygotowana na wrzesień tego roku. Urzędnicy tworzący dokument chcą zaczekać na rozstrzygnięcia kilku lig sportowych, co może w przypadku awansów klubów w nich uczestniczących, wpłynąć na potrzebę wykonania pewnych inwestycji związanych z licencjami. ALEKSANDER KARWOWSKI