Shadow

Jest kolejny rekord!

Cały czas rozliczany jest tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniędzy przybywa i jak poinformowano nas w poniedziałkowy poranek, uzbierano około 340 000 złotych (około 100 000 złotych więcej niż w zeszłym roku), czyli mamy kolejny rekord! Jak powiedział Kazimierz „Tinkers” Kubów, szef sztabu w Gnieźnie, między innymi podczas finałowego kiermaszu odsprzedano w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Sportowej złote serduszko z łańcuszkiem za 2100 złotych i koszulkę WOŚP koszulkę za 1100 złotych. Wysokie ceny odsprzedaży różnych rzeczy padały też na plaży jeziora Winiary, gdzie kupowali nie tylko członkowie stowarzyszenia Królewskie Morsy Gniezno. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem: „Dla ratowania zdrowia i życia dzieci”.
Wcześniej zagrały placówki oświatowe i inne instytucje. Dziesiątego stycznia wyruszył bieg z Trzcianki do Gniezna (125 km), a następnego dnia wczesnym popołudniem po przekazaniu na gnieźnieńskim Rynku flag Orkiestry prezydentowi Gniezna Tomaszowi Budaszowi i staroście gnieźnieńskiemu Piotrowi Gruszczyńskiemu ruszył bieg „Pierwsza stolica do stolicy” (255 km) pod hasłem „Stop uzależnieniom od urządzeń cyfrowych”.- Oprócz przesłania Jurka Owsiaka, jako Fundacja Młodzi w Uzależnieniu przyjęliśmy też hasło „Stop uzależnieniom od urządzeń cyfrowych”. To już poważny problem. Myślimy o kolejnym biegu gwiaździstym. Wałcz chce pobiec z nami w przyszłym roku. Zachęcać będziemy inne miasta. Z Trzcianki wybiegło 50 osób, w tym burmistrz Krzysztof Jaworski – powiedział prezes FMWU, Henryk Januchowski.
– Gniezno będzie grało z Jurkiem Owsiakiem do końca świata i jeden dzień dłużej. Gnieźnianie mają duże i gorące serca, jeszcze większe portfele, pobijemy kolejny rekord w zbieraniu pieniędzy – zaakcentował T. Budasz. – Jesteśmy trójką przyjaciół z Gniezna, ale każdy jest indywidualnym wolontariuszem. Już kilkanaście lat zbieramy razem. Trafia nie tylko bilon, ale też banknoty. Jesteśmy w Zespole Tańca Ludowego Gniezno – powiedział Tomasz Mirek, który z Anną Musiałkiewicz i Iloną Stefańska kwestowali w niedzielny poranek na ulicach Gniezna. W hali przy ulicy Sportowej na bieżąco liczono zebrane podczas akcji pieniądze. – Na ulicę wczesnym niedzielnym rankiem wyszło około 200 wolontariuszy z puszkami. Stacjonarnych puszek mamy 61 – wyliczał K. „Tinkers” Kubów i zawyrokował: – Pobijemy kolejny rekord. Na stacji Gnieźnieńskiej Kolejki Wąskotorowej „eSTeDe” zadbało o liczne atrakcje – przejazdy kolejną ze stacji Gniezno na Jelonek (Bigos Express), pokazy eksponatów Muzeum Zabytów Kultury Technicznej, były pojazdy militarne, stare motocykle (zabytkowe pojazdy pojawiły się też na Rynku – przy. red.), motolotnia, odsprzedaż fantów na rzecz WOŚP i wystąpili między innymi z muzyką Jarosław Kusz (accordion master), Agata Kubiak, Menal Cat i uczniowie I LO. Był ciepły posiłek, napoje i drezyna przywieziona specjalnie na tę okazję spod miejscowości Płowce. W tym samym czasie odbywały się zumba i fitness – akcje orkiestrowe w „Regimencie”.
Zebrało się wielu śmiałków, którzy postanowili wskoczyć w niedzielę do lodowatej wody jeziora Winiary (przy brzegu liczyła ona nieco 1,5 stopnia C). Było ognisko oraz ciepły i słodki posiłek, a także ćwiczenia z Karoliną Koszelą. – GOSiR i gnieźnieński WOPR zabezpieczali tę imprezę, dopisała frekwencja, a kiermasz fantów na rzecz WOŚP przerósł nasze oczekiwania. Mieliśmy złote i srebrne serduszka, które przekazali gnieźnieńscy jubilerzy. Mieliśmy morsa wykonanego przez naszą koleżankę, która zrobiła wzorem lat poprzednich unikatową maskotkę oraz trzy bombki z motywem WOŚP, zegar i koszulkę z podpisem Jurka Owsiaka, zestaw miodów, tort z motywem „morsowym”. Odbyły się już biegi na 10 i 5 kilometrów oraz rekreacyjny na 2,5 kilometra – powiedział Waldemar Rychert z Królewskich Morsów Gniezno. W sztabie przy ulicy Sportowej były ciepłe napoje, posiłki i ciasta dla kwestujących i pracujących w sztabie. Oni liczyli także pieniądze i pomagali przy kiermaszu. Oprócz „liczarek” pomagali także pracownicy mBanku. – Od piątku liczymy pieniądze, kiedy mieliśmy w naszym banku około 30 000 złotych. W finałową niedzielę ruszyliśmy o godzinie 8, w najgorętszym czasie będzie około 25 „liczarek”, to ekipa z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz panie, które są z nami współpracują od lat, a także pracownicy mBanku – odpowiedziała Małgorzata Reszko, jedna z osób liczących. W hali przy ulicy Sportowej firmy, instytucje, kluby i towarzystwa sportowe, stowarzyszenia i osoby prywatne przygotowały mnóstwo atrakcji – od animacji, po pokazy i warsztaty.
Po kiermaszu WOŚP na scenie w gnieźnieńskiej hali zaprezentowały się formacje: DiP, Mesabi, Zagrali i Poszli, Fan Art i Brodacze Live Act. Na koniec 28. finału WOŚP w Gnieźnie – „Światełko do nieba” w postaci tańca z ogniem, a głównymi organizatorami styczniowego finału byli: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, eSTeDe, MOK, FMWU, GOSiR, Klub Sportowy Altom, Transmisje Media i Królewskie Morsy Gniezno. JAROSŁAW WALERCZAK