Shadow

Jesteś wytrawnym kajakarzem? Spłyń Małą Wełną z nowym przewodnikiem WOT

Wielkopolska – o czym nie każdy wie – słynie z bardzo ciekawych i często trudnych spływów kajakowych. Jeden z tych bardziej wymagających zaczyna się w powiecie gnieźnieńskim i prowadzi do Rogoźna. Teraz o tym i innych trudniejszych szlakach w naszym województwie można przeczytać w nowym przewodniku wydanym przez Wielkopolską Organizację Turystyczną.
 W najnowszej publikacji Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej (WOT) „Wielkopolska dla wytrawnych kajakarzy” zaprezentowano 19 tras kajakowych. Nie są one wcale oczywiste, ponieważ ich stopień trudności w pokonaniu rzek jest wyższy. Nie dla każdego amatora spływów kajakami będą one zatem przyjemne i łatwe. Czasami przypominają te górskie potoki, a czasami wymagają wyciągnięcia łodzi na brzeg i ominięcie np. przeszkody w postaci drzewa. Czasami prowadzą one także płycizną przez pola. Jednak każda z tych tras jest niezwykle urokliwa. – Publikacja skierowana jest do doświadczonych kajakarzy, do prawdziwych twardzieli chcących zmierzyć się z wodnym żywiołem, którym niestraszne są przenoski, pokonywanie zwałek, wartki nurt czy niskie temperatury, a czasem nawet przedzieranie się przez bujną roślinność – zauważa Tomasz Wiktor, prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, przekazując przewodnik w ręce miłośników sportu i rekreacji.
Opisanym w przewodniku szlakiem, który zaciekawić może mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, jest trasa wiodąca z jeziora Kłeckiego Małą Wełną, w kierunku jezior: Gorzuchowskiego, Rościńskiego, Budziszewskiego i Rogoźno. Choć sama Mała Wełna swój bieg zaczyna pod Łubowem, to jednak aż do jeziora Kłeckiego, nie jest ona zdatna do przeprawy. Sam szlak ma aż ok. 60 km. Nowe wydawnictwo uzupełnia wcześniejsze, dedykowane amatorom i początkującym kajakarzom, pt. „Szlaki kajakowe w Wielkopolsce. Informator dla początkujących”. Podobnie jak wszystkie pozostałe foldery wydawane przez Wielkopolską Organizację Turystyczną, również „Wielkopolska dla wytrawnych kajakarzy” jest całkowicie bezpłatna. Publikacja dostępna będzie w wybranych punktach informacji turystycznej, podczas wydarzeń plenerowych, na których obecne będzie stoisko WOT, a także w wersji cyfrowej do pobrania ze strony WOT.ALEKSANDER KARWOWSKI