Shadow

Jubileusz koła emerytów, rencistów i inwalidów w Witkowie

Uroczystości jubileuszowe 25 lat oddziału rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Witkowie już przeszły do historii. Byłą to niezwykła uroczystość wspomnień, wzruszeń i dumy członków, że należą do „rodziny”, gdzie są zawsze mile widziani. Podczas spotkania nie zabrakło Mariana Gadzińskiego, burmistrza gminy i miasta Witkowo i Jana Blaszyńskiego, jednego z pierwszych prezesów, PZERiI, który obecnie ma 87 lat. Nadal służy on radą i wsparciem podyktowanym doświadczeniem. Obecni byli także goście, którzy pamiętają pierwsze dni powstania koła.
 Pragnę Wam wszystkim z całego serca podziękować za każdy drobny gest w naszą stronę, Wasza pomoc jest dla nas cenna, ponieważ pozwala nam w organizacji różnych przedsięwzięć, a te z kolei pomagają emerytom mile spędzać czas i cieszyć się ztego, że możemy jeszcze spotykać się po latach zawodowej pracy. Cenimy Was za to, ponieważ należy pamiętać, że jesteśmy lub kiedyś będziemy emerytami – powiedziała Danuta Drajer, obecna przewodnicząca ZERiI w Witkowie. D. Drajer przybliżyła również historię koła, które powstało w październiku 1994 r. na terenie Gminy i Miasta Witkowo. – Koło powstało z potrzeby ludzi, którzy po aktywnym życiu, niejednokrotnie po pracy zawodowej, czuli potrzebę spotykania się. Stało się to dzięki ówczesnemu burmistrzowi Krzysztofowi Szkudlarkowi – wspomniała przewodnicząca. Na pierwszym zebraniu został powołany zarząd: przewodniczący Eugeniusz Mazurkiewicz, Jan Blaszyński, zastępca, Lidia Tetzlaff, sekretarz i skarbnik Genowefa Gumienna. W kwietniu 1995 roku na Walnym Zebraniu Członków z funkcji przewodniczącego zrezygnował Mazurkiewicz, a na jego miejsce wybrano Jana Blaszyńskiego, który pełnił tę funkcję do marca 2011(czyli 15 lat). Po rezygnacji Jana Blaszyńskiego, przewodniczącym został Mieczysław Wilk. Po śmierci M. Wilka na nowego przewodniczącego wybrano Stanisława Skweresa, a Danuta Drajer została jego zastępcą. Stanisław Skweres funkcję tę pełnił do kwietnia tego roku, a po jego rezygnacji przewodniczącą została Danuta Drajer, zastępcą Krystyna Ratajczyk, drugim zastępcą Roman Andrzejewski, sekretarzem Barbara Szymańska, skarbnikiem Gabriela Bałoniak.
Po kilku latach, dzięki wsparciu Mariana Gadzińskiego powstał zespół śpiewaczy, a naborem zajął się Witold Biegalski. – Muszę zaznaczyć, że od początku powstania związku mamy pełne wsparcie od władz samorządowych – miejscowych organów władzy i administracji gminnej. Szczególnie pragnę podziękować burmistrzowi, który zawsze służy nam pomocą i uczestniczy w naszych przedsięwzięciach. Duże wsparcie mamy również od Karola Kozińskiego, który dba o naszą rozrywkę i wspiera nas finansowo. Dzięki pomocy posła Tadeusza Tomaszewskiego mieliśmy zorganizowany kurs komputerowy, grzybobranie, zwiedzanie Sejmu i powitanie lata. Osobne podziękowania należą się radnemu powiatowemu Telesforowi Gościniakowi, który gości na naszych spotkaniach i często wspiera naszą działalność finansowo. Związek powstał, aby organizować życie kulturalno – artystyczne emerytów, rencistów i inwalidów, jest to jeden ze statutowych celów. Mamy także koło hafciarek „Róża”, które prezentuje swoje dzieła również za granicą naszego kraju i tym przyczynia się do promocji Gminy i Miasta Witkowo.
Dużym zainteresowaniem cieszą się wycieczki krajoznawczo – turystyczne, które integrują nasze środowisko, dzięki nim poznajemy nasz kraj, zwiedzamy zabytki i odwiedzamy miejsca kultu religijnego. W tym czasie były organizowane wyjazdy do kina, teatru i na basen. Dużą popularnością cieszą się wyjazdy na wczasy wypoczynkowe i rehabilitacyjne oraz rajdy rowerowe. Uczestniczymy w imprezach sportowo – rekreacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan i cieszymy się ze zdobytych tam medali i dyplomów. Pragniemy poprawy warunków życia ludzi starszych zamieszkujących nasze miasto i gminę; chcielibyśmy, aby częściej na ich ustach gościł uśmiech, aby mogli czerpać z życia emeryta całymi garściami i mimo upływu czasu czuli się ciągle potrzebni – podsumowała Danuta Drajer.
Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń honorowych, grawertonów, wyróżnień za długoletnią przynależność do koła i dyplomów uznania. Uhonorowano także sześćdziesiątą rocznicę ślubu Barbary i Jana Blaszyńskich oraz pary obchodzące pięćdziesiątą rocznicę ślubu: Maria i Stanisław Nawroccy, Zofiai Ryszard Świniarscy, Kazimiera i Edward Bąk, Irena Grześkowiak i Roman Polak. Zarząd pamiętał również o osiemdziesięciolatkach, byli to: Maria i Bolesław Kaźmierczak, Felicja Reszel, Anna Szkudlarek, Tadeusz Szcześniak, Franciszek Wareńczak oraz Alina Bukowska.Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wyróżniło okolicznościowymi medalami członków koła: Romana Andrzejewskiego, Stanisława Skweresa, Gabrielę Bałoniak, Barbarę Szymańską i Jana Blaszyńskiego. Ponadto, jak co roku został wybrany senior roku, a został nim Stanisław Skweres. Spotkanie uświetnił występ zespołu „My Młodzi” pod kierownictwem Katarzyny Wieczorek i Kapeli Odjazdowej. Imprezę zakończył bal do późnych godzin nocnych.
EWA SOCHA