Shadow

Jubileusz „Świerszczy”

Wyjątkowym koncertem uczcił swój jubileusz Zespół Artystyczny „Świerszcze” z Trzemeszna. W piątek, 9 marca w hali OSiR w Trzemesznie z okazji 25-lecia działalności „Świerszcze” zaprezentowały „Musical. W Świecie harmonii” w reżyserii Danuty Szreder, kierownika zespołu. Jubileuszową galę poprowadziły Ilona i Milena Krawczyńskie, znane w świecie medialnymjako siostry ADiHD, które przez 12 lat tańczyły w zespole Danuty Szreder.
Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej licznie zgromadzona publiczność obejrzała musical. Oprócz barwnych choreografii, swoje talenty wokalne zaprezentowały: Milena Wiśniewska, Marcelina Ryndak i Karolina Wesołowska. Natomiast w drugiej części koncertu wystąpiły absolwentki zespołu w rozpoznawalnych i lubianych choreografiach. Widownia zobaczyła także solistki: Sarę Kaźmierską i Martę Sakiewę. Współtwórcami musicalu byli: Mariusz Jasuwienas i Jan Bobka z Krakowa oraz Marcelina Nowacka, absolwentka zespołu „Świerszcze”. Z gratulacjami i życzeniami dalszych sukcesów dla zespołu przybyli na jubileusz liczni goście, m.in. senator Robert Gaweł, poseł Krzysztof Ostrowski, Dariusz Jankowski, wiceburmistrz Trzemeszna, Jerzy Berlik, wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego, Sławomir Peno, przewodniczący Rady Miejskiej Trzemeszna oraz przyjaciele i sponsorzy zespołu.
Początki zespołu „Świerszcze” sięgają 1993 roku. Jak wspomina D. Szreder: „wkwietniu 1993 roku burmistrz Marek Gotowała ogłosił międzyszkolny konkurs w trzech dziedzinach: naukowej, sportowej i artystycznej. Przystąpiły do niego wszystkie szkoły miejskie i wiejskie. W Szkole Podstawowej w Wymysłowie, której dyrektorem był Eugeniusz Szreder, wyłoniono grupę uczniów reprezentujących szkołę we wspomnianych dziedzinach. Przygotowaniem grupy artystycznej zajęłam się osobiście. Do tej pory jako mgr filologii polskiej prowadziłam teatrzyk o nazwie „Bajkoteka”, z którym objechałam wiele szkół, przedszkoli, zdobyłam liczne nagrody w przeglądach regionalnych i ogólnopolskich. Teraz podjęłam nowe wyzwanie. Wybrałam 12 dziewcząt w wieku 8 i 9 lat oraz chłopców z klas V i VI. Nauczyłam moich uczniów kilku piosenek, do których opracowałam ruch sceniczny. Zakupiłam również skromne kostiumy. W przygotowaniu podkładów muzycznych pomógł mi Marek Stepaniak, nauczyciel muzyki i wychowania fizycznego”. Zespół z Wymysłowa okazał się najlepszym, a przewodnicząca jury konkursu z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy zaproponowała mu udział w wojewódzkim przeglądzie zespołów. – Pojechałyśmy, zmierzyłyśmy się z innymi zespołami i przywiozłyśmy III miejsce. I tak się zaczęło. Do akcji wkroczyli rodzice i prosili mnie, abym kontynuowała „dzieło”, które stworzyłam. Grupa zaczęła występować nie tylko w czasie akademii szkolnych, ale również na terenie miasta w trakcie różnych imprez organizowanych przez Dom Kultury.  Dziewczynki coraz częściej wyjeżdżały na konkursy i przeglądy zajmując wysokie lokaty. Pewnego razu będąc na przeglądzie w Chojnicach proszono nas o podanie nazwy zespołu. Na poczekaniu trudno wymyślić coś oryginalnego. Była z nami Teresa Fajfer, ówczesna dyrektor Domu Kultury w Trzemesznie, to ona zaproponowała nazwę: Zespół Piosenki i Tańca Świerszcze. I tak zostało – wspomina kierownik zespołu. Od tamtego czasu w szeregach „Świerszczy” tańczyło ponad 700 osób. Zespół występował nie tylko w całej Polce, ale na licznych konkursach i festiwalach za granicą, zdobywając najwyższe lokaty.RENATA PAŁUCKA