Shadow

Jubileuszowa sztafeta


W niedzielę, 7 maja odbyła się dziesiąta Sztafeta Trzeźwości Powiatu Gnieźnieńskiego. Jej organizatorem jest Klub Abstynencki w Trzemesznie. Dariusz Jankowski i przewodniczący tego klubu oraz wiceburmistrz Trzemeszna podkreśla, że ideą sztafety jest promowanie zdrowego stylu życia bez używek oraz integracja środowisk abstynenckich z terenu powiatu gnieźnieńskiego.
Tegoroczne hasło sztafety brzmiało „Razem dla trzeźwości”. Wzięło w niej udział 8 gmin powiatu gnieźnieńskiego oraz Gniezno. – W zeszłym roku dołączyło do nas bardzo aktywnie Kłecko, które wraz z Gminą Mieleszyn tworzy północną nitkę sztafety. My startujemy z Trzemeszna do Witkowa i dalej Niechanowo, Czerniejewo, Łubowo i Gniezno. Wymiar sztafety jest wieloraki tak naprawdę, bo zdrowy styl życia to życie wolne od używek. Wszelkie używki nie idą w parze z aktywnością fizyczną. Sztafeta to także z jednej strony manifestowanie trzeźwości, a z drugiej strony jest ten aspekt krajoznawczy – mówi Dariusz Jankowski. Start sztafety z Trzemeszna poprzedziło jak w latach ubiegłych zapalenie świecy w intencji trzeźwości w trzemeszeńskiej bazylice. Uczestnicy sztafety złożyli także kwiaty przed pomnikiem Jana Kilińskiego, gdzie Krzysztof Dereziński, burmistrz Trzemeszna życzył wszystkim powodzenia. Zapalanie świec oraz składanie kwiatów w miejscach szczególnie ważnych dla lokalnych społeczności podczas sztafety, to także jej tradycja. Tak stało się także w Witkowie. Na uczestników biegu, w deszczowej aurze, ale z dużą dawką optymizmu czekali: Marian Gadziński, burmistrz gminy i miasta Witkowo, Łukasz Scheffs, zastępca burmistrza, witkowscy samorządowcy oraz ks. Stanisław Goc, proboszcz witkowskiej parafii. -Tegoroczny jubileusz, to kolejna okazja do uczczenia sukcesu, sukcesu kolejnego dnia bez picia – powiedział m.in. M. Gadziński życząc wszystkim uczestnikom wytrwałości w postanowieniu bycia trzeźwym, a wspierającym ich uczestnikom biegu siły w dotarciu do mety. Podczas spotkania złożono kwiaty przy pomnikach: Powstańców Wielkopolskich oraz Jana Pawła II, gdzie zaśpiewano ulubioną „Barkę” Jana Pawła i zapalono świecę na ołtarzu w kościele św. Mikołaja.
Głównym organizatorem sztafety był Trzemeszeński Klub Abstynencki, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzemesznie przy współpracy z poszczególnymi gminami powiatu oraz klubami abstynenckimi „Tęcza” z Witkowa i „Odnowa” z Gniezna. Patronat objęli Związek Stowarzyszeń Abstynenckich w Poznaniu i burmistrz Trzemeszna.
RENATA PAŁUCKA
EWA SOCHA