Shadow

Jubileuszowy XX Bieg Europejski wspiera Ukrainę

W sobotę, 1 kwietnia odbędzie się XX edycja Biegu Europejskiego, który rozpoczął swą historię w roku podpisania Traktatu Akcesyjnego, na mocy którego Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Dziś, widząc odwagę i bohaterstwo Ukraińców, wspieramy ich w drodze do wolności i członkostwa wspólnoty krajów europejskich. Tradycyjnie start odbędzie się na Rynku o godzinie 17, a zawodnicy i zawodniczki pokonają 10 km trasę, jedną pętlą ulicami Gniezna.
Od prawie 8 lat każda edycja biegu związana była z jednym z państw członkowskich. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Biegu Europejskiego wystartuje pod hasłem „Teraz Ukraina!”. – Chcemy podkreślić naszą solidarność i wsparcie w dążeniach Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej oraz docenić ich bohaterską walkę o wolność. Podobnie jak w ubiegłych latach wyszliśmy naprzeciw zawodnikom i zawodniczkom z kraju objętego wojną z Rosją i umożliwiliśmy im udział w Biegu Europejskim bezpłatnie. Jest nam niezmiernie miło, że honorowy patronat nad Biegiem Europejskim objął w tym roku ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz – mówi Andrzej Krzyścin dyrektor biegu. Pomimo zwiększonego limitu miejsc zapisy na XX Bieg Europejski zakończyły się prawie dwa tygodnie temu, a na starcie stanie ponad 1100 zawodników, między innymi prezydent Gniezna Tomasz Budasz. – Po raz pierwszy w historii trasa Biegu Europejskiego wytyczona została na jednej pętli ulicami Gniezna. To co cieszy nas dodatkowo to fakt, że wśród uczestników znalazło się 17 obcokrajowców, w tym 11 z Ukrainy. Przy okazji będą mili okazję poznać historię Gniezna i zwiedzić nasze miasto – mówi włodarz Pierwszej Stolicy.
Jak co roku, dla zwycięzców w różnych kategoriach przygotowane zostały nagrody, a każdy z zawodników po przekroczeniu mety uhonorowany zostanie charakterystycznym pamiątkowym medalem oraz ukraińskim poczęstunkiem. Miasteczko biegowe na gnieźnieńskim Rynku otwarte będzie już od godziny 14, kiedy sponsorzy strategiczni: Velux i Bridgestone otworzą swoje strefy z atrakcjami przygotowanymi dla całych rodzin. W związku z tym, że główną misją imprezy jest promocja biegania wśród mieszkańców regionu oraz popularyzowanie zdrowego trybu życia i kultury fizycznej również wśród najmłodszych, jak co roku organizowany jest Bieg Przedszkolaka. W sobotę, 1 kwietnia, o godzinie 15.15 dzieci wezmą udział we wspólnej biegowej zabawie. (inf. prasowa)