Shadow

Jurek Owsiak otworzył skwer WOŚP przy Wielkopolskim Centrum Pediatrycznym

Przy ul. Wrzoska 1 w Poznaniu jest już skwer Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W otwarciu uczestniczył marszałek Marek Woźniak, Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. Symbolicznego odsłonięcia znaku dokonał Jurek Owsiak, założyciel i prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W wydarzeniu wzięła udział także Paulina Stochniałek z Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
To wspólna inwestycja samorządów – miasta i województwa. Dziękuję Radzie Miasta, Panu Przewodniczącemu, za wskazanie tego właśnie miejsca w sąsiedztwie naszego Centrum Pediatrii na skwer o tej wspaniałej nazwie – powiedział Marek Woźniak. –  Stoimy wprawdzie na gruncie miejskim, ale ten grunt został w całości sfinansowany z budżetu Województwa Wielkopolskiego, podobnie jak cała ulica Wrzoska. Zapłaciliśmy za nie i przekazaliśmy Miastu w prezencie i nie domagamy się zwrotu – zażartował marszałek. –  A  tymczasem cieszymy się, że skwer będzie miał taką świetną nazwę. Trzymamy kciuki za tę wspaniałą ideę „do końca świata i jeden dzień dłużej” – dodał marszałek. – To, że tu jesteśmy, jest sumą naszych działań, to nie jest akademią ku czci, ale to wielka radość, że ten skwer będzie wam przypominał to, co wy robicie dla Wielkiej Orkiestry – mówił Jurek Owsiak.
Budowa drogi, przy której powstał skwer, była elementem projektu pn. „Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka (szpitala pediatrycznego) wraz z jego wyposażeniem”, współfinansowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Województwo Wielkopolskie przekazało Miastu Poznań zrealizowaną inwestycję drogową o łącznej wartości ok. 5,4 mln złotych. W jej ramach wzdłuż ul. Wrzoska powstał chodnik oraz przebudowano skrzyżowanie ulic Dojazd-Wrzoska, a także zostało dodane przejście dla pieszych łączące ten chodnik z już istniejącym chodnikiem przy ul. Dojazd. Zaprojektowano pętlę oraz zatokę autobusową, aby zminimalizować ewentualne blokowanie dojazdu karetek do podjazdu SOR. Wzdłuż ul. Wrzoska zaprojektowano 31 miejsc postojowych oraz 4 wyłącznie dla TAXI. W ramach przebudowy zagospodarowano tereny zielone znajdujące się w pasie drogowym. (inf. prasowa)
Fot. UMWW w Poznaniu
**