Shadow

Już po przesłuchaniach do wrzesińskiej Szkoły Muzycznej. Będzie nabór uzupełniający

Była wyczekiwana przez lokalne środowisko z powiatu wrzesińskiego od lat. We wrześniu udało się otworzyć Szkołę Muzyczną, którą prowadzi Starostwo Powiatowe. Dzięki efektom starań, dzieci nie muszą już dojeżdżać do podobnych placówek w Gnieźnie czy Słupcy. Właśnie zakończyły się przesłuchania kandydatów do placówki na rok szkolny 2020/2021.
Jeszcze zanim podpisano stosowne dokumenty i uzyskano zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, siedziba szkoły była już wyremontowana, wyposażona i czekała na kadrę pedagogiczną i samych uczniów. Jednak początki nie były łatwe. O własnej szkole muzycznej wrześnianie marzyli od lat, cierpliwie dowożąc swoje dzieci do takich placówek w Gnieźnie i Słupcy. Mimo starań, ministerstwo odmawiało utworzenia szkoły, wbrew chęci lokalnego samorządu do jej przejęcia i finansowania. Powód? Bliskość szkół artystycznych w Gnieźnie i Słupcy, które całkowicie miały zaspokajać potrzeby wrześnian. Jednak sami wrześnianie wyrazili ogromne zainteresowanie taką placówką edukacyjną. Wstępnie wolę posłania do niej dzieci wyraziło nawet 300 rodziców. Po wizycie przedstawicieli stowarzyszenia Projekt Września i przyszłej dyrektor szkoły – Lilianny Kuczy w ministerstwie, „przyszedł” telefon z dobrymi informacjami. Minister się zgadza.
Pod koniec maja i na początku czerwca, w siedzibie Powiatowej Szkoły Muzycznej odbyły się testy rekrutacyjne dla kandydatów chcących rozpocząć naukę gry na instrumencie w roku szkolnym 2020/2021. – Placówka proponuje naukę w klasach: fortepianu, skrzypiec, gitary, akordeonu, fletu poprzecznego, klarnetu, trąbki, saksofonu i perkusji; 2 i 3 czerwca miały miejsce testy rekrutacyjne, których celem było zbadanie kompetencji muzycznych kandydatów. Obecnie o miejsce w szkole stara się 20 osób. Największym zainteresowaniem wśród aplikujących cieszą się gitara oraz fortepian – informuje Monika Tomczak ze Starostwa Powiatowego. Dzieci i młodzież, które jeszcze nie zdecydowały się na aplikowanie do PSM, mają na to czas do sierpnia, bowiem 3 sierpnia odbędzie się nabór uzupełniający. Nauka w pierwszej klasie Powiatowej Szkoły Muzycznej odbywa się w dwóch cyklach: sześcioletnim dla dzieci, które mają co najmniej 6, ale nie więcej niż 10 lat oraz czteroletnim dla młodzieży w wieku od 10 do 15 lat. (ak)