Shadow

Już ponad 400 użytkowników z gminy Kłecko korzysta z aplikacji

NiceTown to nowa aplikacja do komunikowania się z mieszkańcami, którą właśnie uruchomiła i testuje Gmina Kłecko.
Mieszkańcy, ale też inni właściciele nieruchomości mogą otrzymywać ważne wiadomości od gminy, przypomnienia o wywozie odpadów, zapowiedź wydarzeń,komunikaty pogodowe, informacje o awariach i wiele innych. Dlaczego Gmina Kłecko postanowiła wdrożyć aplikację NiceTown dla swoich mieszkańców, rozmawiamy z burmistrzem Gminy Kłecko Adamem Serwatką.
– Skąd pomysł na wdrożenie takiej aplikacji?
– Od dłuższego czasu chcieliśmy, aby wszyscynasi mieszkańcy mieli szybki i łatwy dostęp do informacji gminnych, tym bardziej, że gmina jest rozproszona. Zależało nam na rozwiązaniu, które będzie informować mieszkańców nie tylko o wydarzeniach, jakie dzieją się lub będą dziać się w gminie, ale również w Domu Kultury, bibliotece, szkołach, czy w MGOPS. Dodatkową zaletą rozwiązania byłyby przypomnienia, np. o wystawieniu pojemnika na odpady i powiadomienia o awariach. Ponadto chcieliśmy pokazać, że rozwiązania, tak zwane Smart Citi nie są przeznaczone tylko dla dużych miast. Również mniejsze gminy mogą być gminami innowacyjnymi, wykorzystujące nowe technologie ułatwiające życie mieszkańcom.
– Wiele miejscowości wykorzystuje Facebook do przekazywania informacji. Czy nie jest to dobre rozwiązanie?
– Facebook jest dobrą platformą wizerunkową. Także to narzędzie wykorzystujemy do komunikowania się z mieszkańcami. Obserwując dynamikę przyrostu osób korzystających z tego narzędzia dostrzegamy, że słuszną decyzją było także zaangażowanie się w systematyczne, konsekwentne umieszczania postów dotyczących ważnych wydarzeń i informacji związanych z Gminą Kłecko właśnie na FB. Nie zapominajmy także o naszej stronie internetowej, poprzez którą także komunikujemy się z mieszkańcami.
– Co daje mieszkańcowi użytkowanie aplikacji?
– Przede wszystkim, mieszkaniec może wybrać informacje, które chce otrzymywać i dostaje je bezpośrednio na telefon. Może wybrać informacje gminne, informacje o imprezach kulturalno – sportowych, przypomnienia o wywozie odpadów, informacje o awariach, ogłoszenia o przetargach i wydarzenia z Domu Kultury, biblioteki, szkole czy MGOPS. Wszyscy mieszkańcy również będą otrzymywać informacje pogodowe.
– Jak działa aplikacja?
– Trzeba pobrać aplikację NiceTown ze sklepu Google Play lub App Store i zarejestrować się podając adres email i hasło. Korzystanie przez mieszkańców z aplikacji jest bezpłatne! Aplikację można również pobrać poprzez stronę www.nicetown.pl/ Następnie wpisać „Kłecko” i wybrać interesujące nas tematy wiadomości. I to wszystko. Od tej chwili mieszkaniec będzie otrzymywać interesujące go wiadomości.
– Zrobienie aplikacji to ogromne koszty. Czy stać na to Kłecko?
– To prawda, wytworzenie aplikacji mobilnej wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Nawet gdyby było nas stać na to, żeby stworzyć naszą dedykowaną aplikację, to zawsze trzeba się zastanowić, czy to warto. W naszym przypadku skorzystaliśmy z rozwiązania NiceTown. Jest to aplikacja mobilna stworzona dla wszystkich miast i gmin. Dzięki temu jest kilkadziesiąt razy tańsza niż aplikacja dedykowana dla danego miasta. Mieszkańców natomiast zapraszamy do skorzystania i testowania aplikacji NiceTown,która na pewno ułatwi dostęp do informacji Gminy Kłecko.
Mając na uwadze fakt, iż szybkość i sprawność dostarczenia informacji ma ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach staramy się naszym mieszkańcom stworzyć alternatywne narzędzia, dzięki którym możemy podjąć z nimi sprawny kontakt. Zachęcam do korzystania z naszej oferty dotyczącej uruchomionych narzędzi wykorzystywanych przez nas do przekazywania informacji dotyczących Gminy Kłecko. Jednocześnie zapewniam, że wkrótce będziemy wdrażać kolejne narzędzia usprawniające komunikację z urzędem. (ojw)