Shadow

Już się buduje. Holendrzy zatrudnią we Wrześni 700 osób

Będzie to jedna z największych inwestycji we Wrzesińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. W sąsiedztwie fabryki Volkswagena ruszyła budowa Europejskiego Centrum Dystrybucji wywodzącego się z Holandii sklepu internetowego vidaXL. O przyciągnięcie inwestora do Wrześni przez miesiące walczył burmistrz miasta.
O prowadzonych negocjacjach z Holendrami burmistrz Tomasz Kałużny milczał przed długie miesiące. Dopiero w październiku 2020 roku mógł uchylić rąbka tajemnicy. Zakomunikował wówczas pozytywny koniec rozmów z nowym inwestorem, który zatrudni we Wrześni 700 osób. W grudniu mogliśmy już poznać nazwę firmy, która wybuduje Europejskie Centrum Dystrybucji swoich towarów. VidaXL to firma z holenderskim kapitałem, która prowadzi międzynarodowy sklep internetowy z siedzibą w Venlo w Holandii. W ofercie firmy znajduje się szeroki zakres produktów w kategoriach takich jak dom i ogród, meble, artykuły sportowe i wiele innych. Września będzie nowym centrum dystrybucyjnym Holendrów, którzy swoją sprzedaż online prowadzą nie tylko w Europie, ale także na rynkach USA oraz Australii. Budowany obecnie we Wrześni obiekt będzie miał 123 000 m kw. powierzchni. Pracę znajdzie w nim już pod koniec tego roku ponad 700 osób. – W zeszłym roku intensywnie poszukiwaliśmy lokalizacji pod nasze nowe centrum dystrybucyjne. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się znaleźć takie miejsce właśnie we Wrześni. Na każdym etapie realizacji inwestycji otrzymujemy duże wsparcie od Burmistrza Wrześni, pracowników Urzędu Gminy oraz WSSE „Invest Park”. Dzięki nowemu Centrum Logistycznemu będziemy w stanie zapewnić naszym klientom i partnerom dropshipmentowym szybszy czas realizacji ich zamówień w Europie Centralnej i Wschodniej – mówi Kijo Oudshoorn, dyrektor handlowy vidaXL.
Przyciągnięcie nowego inwestora było zajęciem trudnym. Wrzesiński magistrat musiał udowodnić Holendrom, że Września będzie dla nich miejscem atrakcyjniejszym do prowadzenia biznesu niż 130 innych gmin z terenów 3 województw, bo z tyloma podmiotami negocjowali inwestorzy. – Przygotowanie tak dużego projektu, szczególnie w czasie pandemii to wspaniała wiadomość -cieszy się Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni. – Jesteśmy dumni, z faktu że Vidal, dynamicznie rozwijająca się firma z sektora e-commerce wybrała naszą gminę, na miejsce swojej kolejnej inwestycji – dodaje.
Budowa kolejnego zakładu we Wrzesińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej (WSAG) sprawa, że tereny inwestycyjne w tym miejscu diametralnie się skurczyły. Licząca 331 ha powierzchni przestrzeń dla inwestycji dysponuje już ostatnimi wolnymi działkami. Obecnie władze strefy oraz miasta i gminy pracują nad utworzeniem Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej II, która poszerzy ofertę inwestycyjną. Przypomnijmy, WSAG powstała decyzją Rady Miejskiej Wrześni w 2014 roku. W projekcie uczestniczą też Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Województwo Wielkopolskie, Powiat Wrzesiński, Minister Gospodarki oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dotychczas zainwestowały tu m.in. Volkswagen, Sitech, Gestamp, ABC Logis, w bezpośrednim sąsiedztwie także Inalfa i Benteler. ALEKSANDER KARWOWSKI