Shadow

Już w weekend Koronacja Królewska pod znakiem zaślubin

Zapachy pieczonego mięsiwa i podpłomyków, kramy z rękodziełem, szczęk oręża i tętent końskich kopyt… To tylko niektóre z atrakcji, jaki e obok różnych inscenizacji, koncertów muzyki dawnej czy warsztatów dla dzieci wypełnią jak co roku, w ostatni weekend lipca, plac u stóp gnieźnieńskiej katedry. A to wszystko podczas kolejnej edycji Festiwalu Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”, który odbędzie się już w sobotę i niedzielę – 27 i 28 lipca. O szczegółach wydarzenia poinformowali na wspólnej konferencji prasowej zastępca prezydenta Jarosław Grobelny, dyrektor MOK Dariusz Pilak oraz szefowa „Koronacji” Iwona Wiśniewska.
Motywem przewodnim tegorocznej odsłony będą zaślubiny sprzed tysiąca lat. Odwiedzający zobaczą, jak mogły wyglądać obrzędy podwładnych Mieszka I i Bolesława Chrobrego, czyli zrękowiny, tańce, turnieje, bitwy o wybrankę, zabawy, konkursy oraz oczywiście sama ceremonia połączenia małżonków nierozerwalnym węzłem. Ponadto z pewnością wszystkich amatorów łucznictwa nie tylko historycznego ucieszy fakt, że od tego roku podczas Koronacji Królewskiej rozgrywane będą dwa turnieje zamiast jednego. Oprócz tradycyjnego Turnieju Łuczniczego o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu, który odbędzie się już po raz trzynasty, organizatorzy zapraszają także na Turniej łuczniczy 3D, w którym oprócz łuków historycznych można będzie posługiwać się także sprzętem typu hunter, sportowym oraz bloczkowym. Będzie także m*uzyczna uczta rodem z komputera. *Muzykę z gier pełnych zamków, rycerzy oraz fantastycznych stworów zaprezentuje Heroes Orchestra, czyli pięćdziesięcioosobowa grupa muzyków i chórzystów, których koncert będzie „gwoździem programu” tegorocznego festiwalu.
Zawiedzeni nie będą w szczególności fani serii gier Heroes of Might & Magic, jak i takich tytułów jak Baldur’s Gate, Icewind Dale czy Gothic, ale także miłośnicy muzyki symfonicznej czy filmowej. W programie wydarzenia jak zwykle również mnóstwo atrakcji, które przybliżą wszystkim życie w średniowiecznej osadzie: warsztaty filcowania, zabawy i konkursy plebejskie, trening młodego wojownika, woltyżerka konna, nauka gry w kubba, przebieralnia strojów średniowiecznych, miejsce koronacji na władcę, strefa kata oraz duża ilość stoisk z jadłem, biżuterią, bronią białą, ubraniami czy zabawkami z epoki.**Na brak atrakcji z pewnością nie będą mogli narzekać także najmłodsi uczestnicy wydarzenia. Właśnie dla nich przygotowano ogromną strefę dla dzieci, gdzie kilkanaście podmiotów – partnerów i sponsorów wydarzenia zaprosi na warsztaty, konkursy i turnieje.
W programie m.in. stanowisko firmy Velux: tworzenie łapaczy snów, wykonywanie koszyczków, robienie wianków i wiele innych; stanowisko Muzeum Archeologicznego w Biskupinie: filmy, zdjęcia, kopie zabytków; gry edukacyjne, warsztaty plastyczne; stanowisko Technikum Teb Edukacja: przystrajanie nakryć głowy, wyrób naszyjników, bransolet i świec; stanowisko Wielkopolskiej Grupy „Gniazdo”: wystawa znalezisk z ziemi piastowskiej, dokumentów, sprzętu do poszukiwań; stanowisko Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna: budowa słowiańskiego grodu z plasteliny, rzut podkową, puzzle słowiańskie, kolorowanki i przedstawienie; stanowisko firmy Scriware: warsztaty „Konstruktorzy i designerzy” oraz „Robotyczna gra terenowa”; stanowisko firmy KUKA: zapozuj robotowi w królewskiej koronie, a wykona twój portret; stanowisko Fantasmagorii: warsztaty z tworzenia broni, hełmów i zbroi z kartonu; stanowisko Miejskiego Ośrodka Kultury: ozdabianie koron, odlewanie kafli gipsowych, robienie naszyjników; stanowisko Językowego Przedszkola Prymus: warsztaty tworzenia masek o tematyce średniowiecznej, nauka gry w szachy; stanowisko Biblioteki Pedagogicznej i Centrum Aktywności Społecznej „Largo”: spacer z żywą książką, spektakle Teatrzyku Kamishibai.
*Wszystkie atrakcje są bezpłatne. *Odbywająca się już od kilkunastu lat „Koronacja Królewska” to punkt centralny gnieźnieńskiego Królewskiego Festiwalu Artystycznego oraz jedna z największych imprez historycznych w Polsce. Jej organizatorami są Miasto Gniezno oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, a sponsorami wydarzenia firmy VELUX, Tex Year oraz GBO Inwestycje. Wstęp na całe wydarzenie jest bezpłatny. Dokładny program można znaleźć na koronacjakrolewska.pl <koronacjakrolewska.pl/> oraz na facebook.com/KoronacjaKrolewska <www.facebook.com/KoronacjaKrolewska/> (obk)