Shadow

Karetki pogotowia będą wyjeżdżać od strony ul. Sienkiewicza

Tak zadecydowała Rada Powiatu Gnieźnieńskiego na wniosek Zarządu Powiatu. Ta zmiana ma pozwolić łatwiej sprzedać budynek dawnej przychodni, na którym ciąży służebność przejazdu karetek do swojej siedziby i poprawić bezpieczeństwo ich wyjazdu do interwencji.
Zabytkowa willa, dawniej przychodnia lekarska przy ulicy Wyszyńskiego, to jedna z nieruchomości powiatu, już od wielu lat przeznaczona do zbycia. Jednak chętnych na atrakcyjną nieruchomość brak. Powodem ma być służebność przejazdu przez teren nieruchomości dla karetek pogotowia, których baza umiejscowiona jest w tyle działki. To odstrasza potencjalnych kupców, którzy chcieliby obiekt wraz z przyległym terenem zagospodarować do własnych celów. To uniemożliwiają całą dobę przejeżdżające tuż przy budynku karetki. Stąd pomysł, by pojazdom z załogą ratującą życie wyznaczyć nową trasę przejazdu. Jak przyznał na minionej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego starosta Piotr Gruszczyński, nad najlepszym rozwiązaniem tego problemu pracowano w starostwie prawie rok. – Możemy w tym momencie zrezygnować ze służebności przejazdu. Pozwoli nam to powiększyć działkę przyległą do obiektu przy ul. Wyszyńskiego. Stanie się tym samym bardziej atrakcyjna dla potencjalnego inwestora, bo problemem w zakupie był brak miejsc parkingowych. W dodatku problemem była sama służebność na rzecz pogotowia ratunkowego. Tym jednym ruchem neutralizujemy te kłopoty – wyjaśniał radnym starosta.
Jak zachwala, to dobry grunt w centrum miasta i świetny obiekt. – Niestety, przez lata się zdegradował i ponieśliśmy z tego tytułu ogromne straty. Tym ruchem pokazujemy atrakcyjną działkę i nie do końca atrakcyjny budynek, ale z tym musimy się pogodzić – przyznaje P. Gruszczyński zauważając, że ten obiekt był przeznaczony do sprzedaży już od wielu lat. Niestety, bez powodzenia. Po wprowadzeniu zmian karetki pogotowia będą przemieszczać się od stacji Zespołu Ratownictwa Medycznego w kierunku ulicy Sienkiewicza, m.in. przez nieruchomość i parking Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3. Jak zapewniają urzędnicy, nowy wyjazd spełniać będzie wszystkie wymogi bezpieczeństwa i przepisów. – Chcę przypomnieć, że dotychczas karetki wyjeżdżają na skrzyżowanie, gdzie są światła i ta zasada świateł była łamana. To cud, że tam nie doszło jeszcze do wypadku. Uciekamy w tej chwili w inną ulicę dużo bardziej spokojną. Rozwiązanie jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest lepsze – zapewnił starosta. Ta argumentacja przekonała radnych, którzy niemal jednogłośnie zgodzili się na zmiany. (ak)